NYMEX debiutuje na NYSE

Anna Pronińska
opublikowano: 17-11-2006, 00:00

To powinien być sukces.

Dzięki popytowi, z jakim spotkała się oferta New York Mercantile Exchange.

Dziś na New York Stock Exchange (NYSE) zadebiutuje największa na świecie giełda oferująca instrumenty pochodne — New York Mercantile Exchange (NYMEX), w której obrocie znajdują się kontrakty terminowe i opcje m.in. na energię elektryczną, gaz ziemny, ropę naftową czy metale.

Popyt podbija cenę

Popyt na papiery NYMEX jest tak duży, że gwaranci zdecydowali się podnieść przedział ceny emisyjnej o 10 proc. i dodać 500 tys. akcji. W ofercie, której wartość opiewa na 361 mln USD, znajdzie się 6,5 mln walorów po 54-57 USD. Nowojorska giełda towarowa będzie na NYSE oznaczona symbolem NMX.

Handel akcjami giełd staje się na Wall Street lukratywny. Przykładowo Chicago Mercantile Exchange (CME), które zajmu- je się handlem kontraktami terminowymi, na giełdę weszło w 2002 r. Cena walorów w debiucie wyniosła 43,60 USD, a obecnie sięga 530 USD. Inna spółka — InterContinental Exchange — już pierwszego dnia notowań pod koniec 2005 r. dała zarobić 51 proc., a od tego czasu potroiła wartość. Inwestorzy chętnie kupują akcje giełd ze względu na rosnące zyski parkietów. W trzecim kwartale tego roku dzisiejszy debiutant NYMEX zanotował 81,7-procentowy wzrost zysku — do 40,7 mln USD.

Boom konsolidacji

Upublicznienie giełdy sprawia, że staje się ona łatwiej dostępna dla potencjalnych inwestorów. Sprzyja to fali konsolidacji parkietów, zwłaszcza w ostatnich miesiącach. W tym roku NYSE chce połączyć się z Euronextem — operatorem giełd w Paryżu, Brukseli, Amsterdamie i Lizbonie. Dzięki konsolidacji parkietów powstanie pierwszy na świecie transatlantycki operator giełd papierów wartościowych. Wartość fuzji, o którą bój NYSE stoczyła z frankfurckim operatorem Deutsche Börse, sięgnie około 10 mld USD. Niemiecki operator ostatecznie zrezygnował z walki o Euronext, ale zapowiedział poszukiwania możliwości konsolidacji we wschodniej i środkowej Europie oraz w Azji. W grę wchodzi Tokyo Stock Exchange, który prowadzi rozmowy właśnie z Deutsche Börse oraz kilkoma europejskimi i azjatyckimi podmiotami.

Z kolei niedawno OMX, szwedzki operator skandynawskich i nadbałtyckich giełd, poinformował o planach przejęcia ICEX, operatora islandzkiego parkietu. Wstępne porozumienie opiewało na 35 mln USD. Sam OMX jest na oku Nasdaq i londyńskiej giełdy papierów wartościowych (LSE).

Natomiast CME za 8 mld USD przejmie rywala — Chicago Board of Trade, a Nasdaq ma w planach fuzję z LSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu