NYSE i Nasdaq wzrosły już czwartą sesję z rzędu

18-08-2004, 22:09

Amerykańskie giełdy odrabiają straty po spadkach z ubiegłego tygodnia. Już czwarta sesja z rzędu na NYSE i Nasdaq zakończyła się wzrostem głównych indeksów. Dow Jones powrócił ponad poziom 10.000 pkt. Indeks rósł na zamknięciu o 1,11 proc. Nasdaq zwyżkował o 2,01 proc. Inwestorom nie przeszkadzała tym razem rekordowo droga ropa.

Popyt nie oddaje inicjatywy na amerykańskich giełdach od piątku. To reakcja na serię wcześniejszych spadków, których efektem było osiągnięcie przez rynki tegorocznych minimów. Wzrost cen ropy, uważany za główny powód wcześniejszych przecen, nie wydaje się już odgrywać tak dużej roli. Tak było także w środę, kiedy cena baryłki osiągnęła na zamknięciu sesji na NYMEX kolejny rekordowy poziom.

Największym popytem cieszyły się w środę spółki technologiczne. Indeks branży półprzewodnikowej Philadelphia Semiconductor zyskał ponad 3 proc. wartości. Zdrożały mocno papiery wszystkich wchodzących w jego skład spółek. Kursy AMD i Broadcom wzrosły o ponad 4 proc.

Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones przez całą sesję najmocniej drożały papiery przecenionego mocno w ubiegłym tygodniu Hewlett-Packarda. Wyraźny wzrost kursu zanotował również Intel.

Dwucyfrowym wzrostem kursu wyróżniał się Network Appliance. Producent sprzętu i oprogramowania do obróbki danych zakończył ubiegły kwartał wyższym zyskiem niż prognozowali analitycy. Spółka zapowiedziała także, że oczekuje dalszej poprawy wyników w obecnym kwartale.

Amerykańscy inwestorzy obserwują z uwagą perypetie Google związane z mającym wkrótce nastąpić jego debiutem giełdowym. Obniżenie o połowę widełek cenowych na akcję najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej osłabiło w pierwszej fazie sesji notowania największych dotkomów. Umiarkowanie spadała przez niemal całą sesję cena papierów Yahoo! Kurs eBay znalazł się ‘nad kreską’ dopiero pod koniec notowań. Mocno wzrosła tymczasem cena papierów Amazon.com.

Większa niż oczekiwano strata kwartalna sieci domów towarowych Dillard’s skłoniła inwestorów do realizacji zysków na akcjach sieci handlu detalicznego. Przez całą sesję umiarkowanie taniały papiery m.in. Wal-Mart, największej na świecie sieci supermarketów. Nadal jednak rosną ceny akcji Home Depot i Kmart, które zapowiadały niedawno dalszą poprawę wyników.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / NYSE i Nasdaq wzrosły już czwartą sesję z rzędu