NYSE może utracić część uprawnień po ujawnieniu zarobków szefa

15-09-2003, 18:51

PAP: Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd może ograniczyć uprawienia regulatorskie nowojorskiej giełdy w reakcji na informacje o ogromnych zarobkach szefa NYSE Richarda Grasso - pisze w poniedziałek Bloomberg, powołując się na przedstawicieli kół biznesu.

W zeszłym tygodniu ujawniono, że roczne zarobki Grasso sięgają 140 mln dolarów.

Od początku lat 1930 nowojorska giełda sama ustala zasady swego funkcjonowania, a także - w jakimś zakresie - metody zachowania prawie 2.800 firm notowanych na tym parkiecie.

NYSE może karać brokerów za naruszenie przepisów zabraniających wykorzystywania w transakcjach poufnie pozyskanych informacji, może też domagać się od spółek, by spełniły określone standardy emisyjne lub utrudniać im odejście do innej giełdy.

SEC, pierwszy regulator rynku kapitałowego w USA, zezwala największej giełdzie świata na ustalanie własnych reguł, pod warunkiem że sama NYSE honoruje swoje zasady.

"To, co dzieje się na giełdzie, podważa nie tylko tą instytucję, ale także samą zasadę samoregulacji giełdy" - uważa były dyrektor wykonawczy notowanej na NYSE firmy Medtronic, Wlliam W. George, który zasiada w radzie dyrektorów Goldman Sach Group, wiodącego na świecie domu maklerskiego.

"Zgoda na pensję Grasso podnosi szereg kwestii związanych z efektywnością obecnych struktur zarządzania NYSE" - napisał z kolei w liście do prezesa SEC przewodniczący komitetu nowojorskiej giełdy ds. wynagrodzenia H.Carl McCall.

Kilku dyrektorów nowojorskiej giełdy, w tym Goldman Sachs i Morgan Stanley, chce rozstrzygnąć sprawę niebotycznych zarobków szefa giełdy, sugerując mu rezygnację ze stanowiska - napisał poniedziałkowy "Wall Street Journal", powołując się na anonimowe źródła.

Po objęciu stanowiska prezesa i dyrektora wykonawczego nowojorskiej giełdy w 1995 roku Richard Grasso zarabiał 2,5 mln dolarów rocznie. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NYSE może utracić część uprawnień po ujawnieniu zarobków szefa