NYT: Administracja Busha zadowolona z wyniku francuskiego referendum?

Polska Agencja Prasowa SA
01-06-2005, 08:25

Zdaniem środowego "New York Timesa", administracja USA jest obojętna wobec odrzucenia konstytucji UEprzez Francję, albo nawet z tego zadowolona, gdyż osłabia to pozycję skonfliktowanych z nią przywódców europejskich.

Zdaniem środowego "New York Timesa", administracja USA jest obojętna wobec odrzucenia konstytucji UEprzez Francję, albo nawet z tego zadowolona, gdyż osłabia to pozycję skonfliktowanych z nią przywódców europejskich.

   Wnioskując z wypowiedzi przedstawicieli rządu i niezależnych ekspertów, dziennik pisze, że pod powłoką kurtuazyjnych oświadczeń, deklarujących neutralność Ameryki w sprawie integracji Europy, kryje się satysfakcja neokonserwatystów z porażki prezydenta Chiraca, podobnie jak z ostatnich niepowodzeń kanclerza Schroedera.

   "W głębi ducha uważają oni to za zapowiedź możliwości zmian"- powiedział o Bushu i jego ekipie czołowy konserwatywny publicysta Bll Kristol. "Ich wielcy przeciwnicy w Europie, Chirac i Schroeder, ponieśli klęskę, więc jest teraz szansa na świeże myślenie, które może być bardziej proamerykańskie i bardziej otwarte na poglądy Busha na świat".

   Na razie - zwracają uwagę eksperci - zahamowanie procesu jednoczenia Unii Europejskiej nie ma wielkiego znaczenia dla Stanów Zjednoczonych, gdyż utrzymują one stosunki nie z Unią, a z jej poszczególnymi członkami, jak Francja czy Niemcy, bezpośrednio z nimi omawiając np. konflikty z Koreą Północną czy Iranem.

    Jednak konserwatyści w administracji - pisze "New York Times" - którzy "uważają zjednoczoną i niezależną Europę za niepożądaną przeciwwagę dla amerykańskich interesów", mogą widzieć w odrzuceniu konstytucji przez Francję "także zahamowanie wzrostu nowego supermocarstwa za Atlantykiem".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / NYT: Administracja Busha zadowolona z wyniku francuskiego referendum?