Czytasz dzięki

"NYT": Już w 1998 ostrzegano o możliwych porwaniach samolotów przez Al-Kaidę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-09-2005, 22:15

Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) już w 1998 r. dowiedziała się, że terroryści z Al-Kaidy mogą porwać samoloty i staranować obiekty w USA, ale ostrzeżenie zlekceważono - podał w środę "New York Times".

Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) już w 1998 r. dowiedziała się, że terroryści z Al-Kaidy mogą porwać samoloty i staranować obiekty w USA, ale ostrzeżenie zlekceważono - podał w środę "New York Times".

    FAA zdawała też sobie sprawę na kilka miesięcy przed atakiem 11 września 2001 r., że dwa z trzech lotnisk użytych potem przez sprawców tego zamachu pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o zabezpieczenia przed terroryzmem. I w tym wypadku nic nie zrobiono, by skorygować problem.

   Informacje te pochodzą z tajnych do niedawna fragmentów raportu niezależnej komisji ds. 9/11, badającej przyczyny nieprzygotowania rządu na atak 11 września. Fragmenty te odtajniono w nowej wersji raportu opublikowanej we wtorek w Internecie.

   Administracja prezydenta Busha prowadziła długie spory z komisją na temat ujawnienia wspomnianych części raportu.

   Najnowsze rewelacje są kolejnym dowodem zaniedbań, które ułatwiły zadanie terrorystom. Niedawno okazało się, że FBI i wywiad wojskowy na rok, dwa lata przez atakiem śledziły i ustaliły tożsamość niektórych członków grupy, któraprzeprowadziła akcję 9/11.

    Obie te instytucje nie podzieliły się jednak tą wiadomością z innymi służbami specjalnymi. Było to typowym przykładem złej współpracy i braku koordynacji ich działań.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane