"NYT": Trump powiedział Macronowi, że wycofa USA z układu z Iranem

  • PAP
opublikowano: 08-05-2018, 18:27

Prezydent Donald Trump powiedział w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że wycofa USA z porozumienia nuklearnego z Iranem - podaje we wtorek "New York Times", powołując się na anonimowe źródło.

Decyzja prezydenta prowadzi do pogłębienia podziałów między USA i ich sojusznikami i jeszcze większych napięć w relacjach z adwersarzami Ameryki - komentuje nowojorski dziennik.

USA przygotowują się do ponownego nałożenia na Teheran wszystkich wcześniejszych sankcji, które zostały zawieszone w ramach porozumienia nuklearnego, oraz do objęcia Iranu dodatkowymi restrykcjami gospodarczymi - dodał rozmówca "NYT".

Wcześniej Pałac Elizejski poinformował, że przywódcy rozmawiali na temat bezpieczeństwa, pokoju i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

W poniedziałek Trump napisał na Twitterze, że we wtorek ogłosi swoją decyzję w sprawie porozumienia z Teheranem.

"NYT" podkreśla, że choć oczekiwano od pewnego czasu, iż Trump wycofa się z paktu nuklearnego, to jednak ogłoszenie tego planu postawi pod znakiem zapytania relacje USA z najbliższymi sojusznikami, którzy zapowiedzieli, że będą nadal respektować międzynarodową umowę z Teheranem.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele władz Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec starali się odwieść prezydenta USA od planu wycofania USA z układu nuklearnego.

Z Trumpem rozmawiał na ten temat sam Macron, który pod koniec kwietnia złożył wizytę państwową w Waszyngtonie.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Trump podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi z 2016 roku ostro krytykował dokument. (

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu