O 18.00 początek rozmów górniczych związków z rządem

opublikowano: 22-01-2007, 15:15

Rozmowy górniczych związków zawodowych z przedstawicielami rządu o strategii dla górnictwa na lata 2007- 2015 rozpoczną się dziś o 18.00.

Rozmowy górniczych związków zawodowych z przedstawicielami rządu o strategii dla górnictwa na lata 2007- 2015 rozpoczną się w poniedziałek o 18.00 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach - wynika z informacji związkowców.

Jak powiedział PAP szef górniczej "Solidarności" Dominik Kolorz, związki otrzymały już oficjalne zaproszenia na te rozmowy, podpisane przez ministra gospodarki Piotra Woźniaka.

Według Kolorza, minister ma osobiście uczestniczyć w rozmowach, choć przed południem on sam deklarował, że kolejną rundę negocjacji ze związkami poprowadzi, podobnie jak wcześniejsze konsultacje, wiceminister Paweł Poncyljusz.

Kolorz poinformował, że samo podjęcie rozmów nie będzie oznaczać zawieszenia zaplanowanego na środę 24-godzinnego strajku ostrzegawczego w kopalniach. Za strajkiem w niedawnym referendum opowiedziało się ponad 95 proc. głosujących górników.

"O zawieszeniu akcji będziemy mogli myśleć wówczas, kiedy będą konkretne ustalenia co do najważniejszych stawianych przez nas postulatów. Chodzi o sprawy, które zawarliśmy w pytaniu referendalnym" - powiedział Kolorz.

W pytaniu przygotowanym na referendum w kopalniach związkowcy stwierdzali m.in. że rządowa strategia w obecnym kształcie doprowadzi do "zagrożeń w funkcjonowaniu układów zbiorowych pracy, obniżenia płacy, prywatyzacji sektora, sprzedaży i likwidacji kopalń, stopniowej likwidacji sektora".

Związkowcy chcą zapisów gwarantujących, że te zagrożenia nie staną się faktem. Dopiero spełnienie tych postulatów ma skutkować zawieszeniem lub zakończeniem akcji protestacyjnej, która od 1 lutego miałaby przybrać "generalny charakter".

Związkowcy przekonują, że strategia prowadzi m.in. do likwidacji kopalń, obniżki realnej płacy górników oraz niekorzystnych dla pracowników zmian w układach zbiorowych pracy. Sprzeciwiają się także prywatyzacji branży. Zarzucają rządowi, że zerwał z nimi rozmowy na temat założeń dokumentu.

Jak mówił w poniedziałek przed południem minister gospodarki Piotr Woźniak, strategia nie jest dokumentem, który nie mógłby podlegać konsultacjom. Wyjaśniał, że obejmuje ona długi okres, a to oznacza "margines elastyczności". Dodał, iż główne filary strategii pozostaną bez zmian, ale sprawy mniej zasadnicze (dla ministerstwa), a wciąż istotne dla górników można jeszcze omawiać.

Plany resortu gospodarki zakładają powiązanie wysokości płac w górnictwie z wydajnością pracy i wynikami ekonomicznymi kopalń. Przewidują też prywatyzację niektórych kopalń poprzez giełdę. Byłaby to prywatyzacja częściowa (między 20 a 30 proc. akcji), a państwo nadal zachowałoby większościowy udział w prywatyzowanych kopalniach. Do tego załogi otrzymałyby należną im część akcji (z przepisów wynika, że 15 proc.). (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane