O 400 zł staniały ogłoszenia w Monitorze Sądowym

IWA
opublikowano: 22-05-2012, 00:00

Minister finansów wycofał sprzeciw wobec obniżki opłat za ogłoszenia w MSiG. Przedsiębiorcy już płacą mniej.

Zmniejszyły się koszty zakładania firm. Ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym pierwszego wpisu przedsiębiorstwa do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) kosztuje już 100 zł. Zmiana obowiązuje od 18 maja 2012 r. Wcześniej opłata wynosiła 500 zł.

Obniżkę wprowadziła nowelizacja rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia (Dz.U. z 2012 r., poz. 499). Nie zmieniono natomiast opłaty za ogłaszanie kolejnych wpisów do KRS.

Nadal jest to 250 zł. Minister sprawiedliwości uzasadnił obniżkę potrzebą rozwoju przedsiębiorczości oraz optymalizacji kosztów zakładania i funkcjonowania przedsiębiorstw.

Jak twierdził, utrzymywanie opłaty w wysokości 500 zł stanowiło jedną z barier w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Ministerstwo Finansów był temu przeciwny, bo obniżka opłat oznaczała zmniejszenie tegorocznych wpływów do budżetu o ponad 10,6 mln zł. Potem jednak wycofał swoje zastrzeżenia.

Częściowe oszczędności w wydatkach ma przynieść wprowadzona zmiana formy wydawania Monitora — wyłączniena elektroniczną. Od 1 lipca 2012 r. będzie on udostępniany do wglądu na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

100

zł Tyle kosztuje ogłoszenie pierwszego wpisu do KRS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu