O godz. 19.00 głosowanie sejmu ws. weta do VAT-u w budownictwie

Polska Agencja Prasowa SA
29-08-2005, 17:41

W poniedziałek po południu Sejm rozpoczął dodatkowe posiedzenie, na którym dyskutuje nad wetem prezydenta do ustawy o zwrocie VAT-u na materiały budowlane. Posłowie zadecydowali, że zajmą się również wetem prezydenta do ustawy o Funduszu im. Komisji Edukacji Narodowej. Głosowania w tych sprawach planowane są na godz. 19.

W poniedziałek po południu Sejm rozpoczął dodatkowe posiedzenie, na którym dyskutuje nad wetem prezydenta do ustawy o zwrocie VAT-u na materiały budowlane. Posłowie zadecydowali, że zajmą się również wetem prezydenta do ustawy o Funduszu im. Komisji Edukacji Narodowej. Głosowania w tych sprawach planowane są na godz. 19.

 Wszystkie kluby poselskie - SLD, PO, PiS, SdPl, PSL, Samoobrona i LPR - zapowiedziały podczas poniedziałkowej debaty, że będą głosować za odrzuceniem weta prezydenta wobec ustawy o zwrocie VAT na materiały budowlane. 

Podczas tego posiedzenia Izba wysłucha ponadto informacji rządu o zamiarach prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, o co wnioskował klub PSL.

    Posłowie mają też zadawać pytania przedstawicielom rządu m.in. w sprawie terminu uruchomienia numeru alarmowego 112 czy "w sprawie nieodpowiedzialnych publicznych wypowiedzi ministra finansów Mirosława Gronickiego dotyczących podniesienia stawki podatku akcyzowego na paliwa silnikowe".

    Do odrzucenia weta prezydenta potrzebnych jest 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Wydaje się, że w przypadku ustawy o zwrocie VAT-u na materiały budowlane szanse na to są bardzo duże.

    Dodatkowego posiedzenia w tej sprawie domagały się od marszałka kluby: LPR, PSL, SdPl i PiS. Po czwartkowych konsultacjach z przedstawicielami PO i PiS, które zapewne będą rządzić po wyborach, marszałek wyraził na to zgodę. 

    Ustawa o zwrocie VAT-u miała złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. jego stawki na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Zakładała, że osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, przysługiwałaby rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane. Przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2006 r., natomiast zwrot miał dotyczyć okresu od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Prezydent nie podpisał ustawy, ponieważ "jest groźna dla budżetu" i stwarza możliwość nadużyć - tłumaczył szef Gabinetu Prezydenta Waldemar Dubaniowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / O godz. 19.00 głosowanie sejmu ws. weta do VAT-u w budownictwie