O gospodarce i polityce bez podziałów - XXXI Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Partnerem publikacji jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich
opublikowano: 18-08-2022, 09:47
aktualizacja: 18-08-2022, 12:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Forum Ekonomiczne w Karpaczu to międzynarodowe spotkanie najważniejszych przedstawicieli świata polityki, biznesu, kultury i nauki. Konferencja organizowana przez Instytut Studiów Wschodnich od trzydziestu lat pozostaje przestrzenią dialogu, a opinie uczestników cytowane są przez światowe media oraz omawiane przez środowiska eksperckie. Organizatorzy stawiają sobie za cel zachowanie bezstronności i odcięcie się od bieżących sporów. Wśród zaproszonych gości jest więc miejsce zarówno dla reprezentantów obozu rządzącego, jak i dla polityków opozycyjnych.

W tym roku Forum startuje tuż po wakacjach, bo 6 września i potrwa trzy dni. Hotel Gołębiewski po raz kolejny stanie się polityczną i biznesowym centrum polski.

Podobnie jak trzydzieści poprzednich edycji, tegoroczne Forum będzie okazją do omówienia najistotniejszych zagadnień życia gospodarczego i społecznego.

„Europa w obliczu nowych wyzwań” to hasło nieprzypadkowe. Sytuacja we wschodniej części Europy odsunęła na dalszy plan kwestie związane z pandemią COVID-19. Dzisiaj uwaga światowych decydentów skupia się na Ukrainie. Sytuacja pełnoskalowej wojny w Europie determinuje pytania o działania, które należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo krajom Wspólnoty. 24 lutego przyniósł także wyzwania związane z polityką migracyjną.

Podczas trzydniowej konferencji, uczestnicy Forum Ekonomicznego zastanowią się również nad dywersyfikacją źródeł energii i uniezależnieniem się od surowców pochodzących z Rosji. Przedmiotem dyskusji będzie unijny pakiet „Fit for 55”, zakładający redukcję gazów cieplarnianych i osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Mnogość wyzwań, przed którymi stoi Wspólnota wymaga zatem odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące zjednoczenia Europy, jej roli i miejsca na arenie międzynarodowej, oraz wspólnego kształtowania post-pandemicznego świata.

Tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego w Karpaczu to ponad trzysta debat z udziałem ponad 4 tys. gości. Na agendzie znajdzie się m.in. bezpieczeństwo, energetyka, czy polityka międzynarodowa, w szczególności Ukraina.

Oprócz części merytorycznej, organizatorzy przygotowali także zróżnicowany program kulturalny i rekreacyjny. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję uczestniczyć w prezentacji atrakcji turystycznych regionu, a także posmakować regionalnej kuchni.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana V edycja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego, stanowiąca naukowe opracowanie o stanie gospodarki i Polski w 2022 r. oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Podobnie jak w latach poprzednich, Rada Programowa wręczy również wyróżnienia w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane