O impuls coraz trudniej

MATEUSZ SUTOWICZ ekonomista Banku Millennium
opublikowano: 25-01-2018, 22:00

EBC utrzymał nastawienia do stóp procentowych, programu skupu aktywów i polityki reinwestycji.

Pierwsze w tym roku posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie przyniosło zmian zarówno parametrów polityki pieniężnej, jak i retoryki komunikatu. Bank utrzymał nastawienia do stóp procentowych, programu skupu aktywów i polityki reinwestycji. Przełomu nie przyniosła także konferencja prasowa podsumowująca styczniowe posiedzenie.

Mateusz Sutowicz
Zobacz więcej

Mateusz Sutowicz ARC

Mario Draghi potwierdził to, na co od kilku miesięcy wskazują dane, czyli systematyczną poprawę koniunktury w strefie euro, oraz poinformował, iż w średnim terminie inflacja powróci w okolice celu. Mimo iż Mario Draghi próbował zręcznie manewrować pomiędzy lepszą postawą gospodarki EMU a potrzebą utrzymywania łagodnej polityki pieniężnej, to rynek zwrócił uwagę na coś innego. Prezes EBC wyraził zaniepokojenie niedawnymi zmianami na rynku walutowym, przyznając, iż aprecjacja euro jest „źródłem niepewności” z uwagi na ograniczający inflację wpływ mocnej waluty.

Nie było to jednak aż tak wyraźne zaakcentowanie potencjalnie negatywnych skutków dla wzrostu gospodarczego i ryzyka dla celu inflacyjnego, jak można było oczekiwać. W podobnych słowach Mario Draghi komentował bowiem sytuację na rynku walutowym we wrześniu ubiegłego roku, gdy kurs EUR/USD próbował dosięgnąć bariery 1,20. W reakcji na wczorajszą wypowiedź kurs EUR/USD osiągnął najwyższy od grudnia 2014 r. poziom 1,2536.

Wyraźnie wzrosły także rentowności obligacji na rynkach bazowych, a pośrednio także polskim. Co ciekawe, kurs EUR/PLN pomimo podwyższonej zmienności EUR/USD tkwił wokół poziomu 4,14 zł, czyli minimum z grudnia ubiegłego roku osiągniętego — na niepłynnym rynku — z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego. Oznaczać to może, iż do dalszego spadku EUR/PLN może potrzebować nowego impulsu, o który w mojej ocenie — poza ogólnym obecnie sprzyjającym sentymentem — będzie coraz trudniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATEUSZ SUTOWICZ ekonomista Banku Millennium

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu