O kursie jena decyduje głównie szefowa... Fedu (WYKRES DNIA)

Źródła największej hossy walutowej tego roku w głównej mierze leżą poza granicami kraju, którego waluty ona dotyczy, wynika z analizy wykresu kursu japońskiego jena.

Od początku roku japoński jen umocnił się wobec dolara o 12,0 proc., co jest najlepszym wynikiem wśród 32 najważniejszych walut monitorowanych przez Bloomberga. To wyjątkowo niespodziewana hossa, ponieważ dane z japońskiej gospodarki wciąż są bardzo słabe, bank centralny prowadzi szeroko zakrojony program skupu aktywów, główna stopa Banku Japonii jest ujemna, a władze grożą interwencjami zmierzającymi do osłabienia krajowej waluty. Za umocnienie jena w największym stopniu odpowiedzialne są posunięcia jednej osoby i bynajmniej nie jest to ktoś z Japonii, wynika z wykresu sporządzonego przez agencję Bloomberg.

Kurs japońskiej waluty porusza się dokładnie w rytmie ocenianego przez traderów prawdopodobieństwa podwyżek kosztu pieniądza w USA, wynika z wykresu. 12-procentowemu osłabieniu jena od początku roku towarzyszył spadek prawdopodobieństwa tegorocznej podwyżki stóp kierowanego przez Janet Yellen Fedu z powyżej 90 proc. do niewiele ponad 50 proc. To oznacza, że ewentualne pogłębienie gołębiej retoryki amerykańskich władz monetarnych umożliwi dalsze umocnienie jena, w miarę jak inwestorzy rezygnowaliby z motywowanego podwyżkami stóp obstawiania umocnienia dolara.


Kurs dolara wobec japońskiego jena (linia biała, skala prawa), na tle wynikającego z notowań instrumentów pochodnych prawdopodobieństwa tegorocznej podwyżki stóp procentowych Fedu (linia niebieska, skala lewa). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane