O. Rydzyk oddał fiskusowi 5,4 mln zł

Dawid Tokarz
opublikowano: 02-11-2011, 00:00

Zdaniem skarbówki, Fundacja Lux Veritatis bezprawnie odliczyła sobie VAT. Sprawą zajmuje się WSA

Niedawno media doniosły, że o. Tadeusz Rydzyk nie chce uiścić 3,5 tys. zł grzywny, którą w czerwcu prawomocnie nałożył na niego toruński sąd za prowadzenie nielegalnej zbiórki pieniędzy na finansowanie Telewizji Trwam, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej i wierceń geotermalnych realizowanych przez Fundację Lux Veritatis (FLV). Sąd nie uwzględnił wniosku o. Rydzyka o odroczenie kary, ale może on jeszcze złożyć zażalenie od tej decyzji.

Fundacja ma, ojciec nie

Niechęć do wpłaty zasądzonej kwoty założyciel i dyrektor Radia Maryja tłumaczył m.in. potrzebą czasu na zebranie 4,5 tys. zł (1 tys. zł to koszty sądowe) i tym, że wszystko, co posiada, jest własnością zgromadzenia redemptorystów. Okazuje się jednak, że zarządzana przez niego FLV nie tak dawno zdołała wysupłać ponad tysiąc razy więcej na zwrot fiskusowi podatku VAT, który sobie odliczyła, choć — zdaniem skarbówki — nie miała takiego prawa. Z naszych informacji wynika, że już kilka miesięcy temu, po cichu, FLV wpłaciła na konto stołecznego fiskusa 5,4 mln zł. Konieczność zwrotu odliczonego VAT to efekt kontroli, którą przeprowadził Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku.

Badając przepływy finansowe między FLV a zakonem redemptorystów, natrafił na pożyczkę wysokości ponad 20 mln zł, której zakon udzielił fundacji w 2005 r. Pieniądze posłużyły m.in. do rozbudowy kampusu toruńskiej szkoły wyższej prowadzonej przez FLV. Jak pisała w 2009 r. „Rzeczpospolita” — fundacja pożyczki nie oddała, a po zakończeniu inwestycję przekazała na własność redemptorystom jako darowiznę, odliczając sobie przy tym VAT wysokości 4,3 mln zł.

Zapłacili, zaskarżyli

Zdaniem kontrolerów skarbowych — bezprawnie. Na zwróconą kwotę 5,4 mln zł składa się właśnie te 4,3 mln zł i 1,1 mln zł odsetek.

— Nasi doradcy prawni i podatkowi są zgodni, że decyzja fiskusa jest niesłuszna i opiera się na ustaleniu błędnego stanu faktycznego. To dlatego zaskarżyliśmy ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). Do jego werdyktu nie będziemy szerzej komentować sprawy — ucina Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa FLV i jedna z najbliższych współpracownic o. Rydzyka.

Zapewnia, że po decyzji WSA chętnie porozmawia z „PB” jako „nieuwikłaną politycznie gazetą biznesową, opisującą różne nieprawidłowości, m.in. w działaniu aparatu skarbowego”. Pierwsza jawna rozprawa w sprawie FLV kontra fiskus ma się odbyć już w listopadzie. O. Rydzyk na antenach Radia Maryja i TV Trwam co jakiś czas przypomina o trudnej sytuacji finansowej tych mediów i innych „dzieł” stworzonych wokół nich.

Jak więc FLV stać było na wyłożenie 5,4 mln zł gotówki? Szczególnie w sytuacji, gdy jej przychody ze sprzedaży w ubiegłym roku sięgnęły ledwie 2 mln zł? To proste. W tym samym 2010 r. FLV wykazała aż 14,6 mln zł pozostałych przychodów operacyjnych, czyli głównie darowizn. To dzięki hojności donatorów fundacja o. Rydzyka z roku na rok zwiększa swoje aktywa (na koniec 2010 r. były wyceniane już na 95,6 mln zł).

Komórkowe bonusy

Ostatnio jednym z największych donatorów FLV była zapewne spółka Bonum, prowadzona przez o. Jana Króla, najbliższego współpracownika o. Rydzyka. Bonum i FLV z kontrolowanym ówcześnie przez Romana Karkosika Centernetem uruchomiły w 2009 r. sieć telefonii komórkowej „W Rodzinie”, dedykowaną słuchaczom Radia Maryja. Obie strony szybko się jednak pokłóciły i w październiku 2010 r. zawarły porozumienie, w wyniku którego Centernet musiał zapłacić FLV i Bonum ponad 8 mln zł. Niewykluczone więc, że to te pieniądze posłużyły na zwrot VAT.

Złe doświadczenia Centernetu we współpracy z o. Rydzykiem nie odstraszają. Na rynku telekomunikacyjnym mówi się o tym, że kolejną sieć komórkową dla słuchaczy Radia Maryja tworzyć ma spółka Polskie Sieci Cyfrowe. Jej udziałowcami (w proporcji 50 do 50) są Bonum i NFI Magna Polonia, właściciel Mediatela i Info-TV-FM.

Gra na wielu fortepianach

O. Tadeusz Rydzyk to jedna z najbardziej wpływowych osób w Polsce. Już w 2007 r. „Wprost” szacował jego majątek na 294 mln zł, co dałoby mu miejsce w pierwszej setce najbogatszych Polaków. Najbardziej znanym dziełem redemptorysty jest założone w 1991 r. Radio Maryja. O. Rydzyk jest też szefem fundacji Lux Veritatis i Nasza Przyszłość, które m.in. wydają książki i multimedia, prowadzą księgarnię, prywatne gimnazjum, liceum i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej oraz (od 2003 r.) Telewizję Trwam.

Inne medium: „Nasz Dziennik” wydawany jest przez spółkę Spes, formalnie należącą do Ewy Nowiny Konopki, bliskiej zaufanej ojca dyrektora. Ostatnie aktywności biznesowe redemptorysty to geotermia (wodami termalnymi o. Rydzyk chce ogrzewać m.in. akademiki swojej szkoły i produkować z nich energię elektryczną) oraz sieć telefonii komórkowej „W Rodzinie”, którą przez ponad rok zakonnik prowadził wspólnie z Centernetem (dziś przymierza się do uruchomienia konkurencyjnej sieci, tym razem z NFI Magna Polonia).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy