O strożn a Costa Coffee

GRA
opublikowano: 22-01-2009, 00:00

Kawowy biznes też nie ma lekko. Sieć Costa Coffee, kontrolowana przez NFI Krezus, nie wykonała planu na 2008 r. W tym roku też nie będzie różowo.

Kawowy biznes też nie ma lekko. Sieć Costa Coffee, kontrolowana przez NFI Krezus, nie wykonała planu na 2008 r. W tym roku też nie będzie różowo.

Giełdowa bessa odcisnęła piętno na kondycji finansowej spółki z portfela NFI Krezus, należącego do "stajni" Romana Karkosika. Flagowy projekt funduszu, sieć barów kawowych Costa Coffee rozwijanych przez spółkę eCoffee, nie dał rady wykonać planu na zeszły rok.

Nowy szef…

— Nie jest tajemnicą, że od maja nie otworzyliśmy żadnego nowego lokalu, ponieważ spółka nie dostała zaplanowanego zastrzyku pieniędzy. To dlatego, że Krezus miał problem z pozyskaniem kredytów pod zastaw taniejących akcji giełdowych spółek, które ma w portfelu — wyjaśnia Krzysztof Gryczman, drugi — obok Krezusa — właściciel eCoffee.

Widać to w rezultatach. Zeszły rok eCoffee zamknęła z 16 lokalami, zamiast planowanych 30. Ponadto dynamika sprzedaży okazała się "niezadowalająca" (zarząd nie ujawnia konkretnych liczb), a spółka nie osiągnęła progu rentowności. Przyszedł więc czas na zmiany, a na pierwszy ogień poszły władze firmy. Stanowisko stracił m.in. prezes eCo- ffee.

— Rada nadzorcza została okrojona do trzech osób, a do zarządu weszli właściciele spółki, czyli ja oraz prezes Krezusa — mówi Krzysztof Gryczman, który teraz piastuje stanowisko prezesa eCoffee.

W drugim kroku właściciele zdecydowali się wreszcie na dokapitalizowanie kawowej firmy, choć kwota nie jest spektakularna. Podnieśli kapitał zakładowy o nieco ponad milion złotych, a nowe akcje objął Krezus.

— Ta kwota zasili kapitał obrotowy firmy — twierdzi Piotr Wiśniewski, członek rady nadzorczej Krezusa i eCoffee.

…ma czas do marca

Wreszcie przyszła kolej na rewizję planów na ten rok. Nie będzie różowo.

— Do końca marca dajemy sobie czas na analizy. Na razie wiemy tylko, że musimy zamknąć dwa bary, które okazały się nierentowne. Co do liczby otwarć nowych placówek, to za wcześnie na takie szacunki. Mogę jedynie ujawnić, że oczekujemy w drugim kwartale osiągnięcie rentowności operacyjnej — tłumaczy Krzysztof Gryczman.

A czy w grę wchodziłoby wpuszczenie trzeciego akcjonariusza, który pomógłby sfinansować inwestycje?

— Zgłaszają się do nas różne podmioty, ale nie prowadzimy takich rozmów — ucina Krzysztof Gryczman.

Z raportu Krezusa wynika, że po dziewięciu miesiącach 2008 r. eCoffee miała 4,7 mln zł straty netto

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu