O szansach dla Polski w czasach rosnącej niepewności

  • Materiał partnera
opublikowano: 11-03-2019, 22:00

Na trzy tygodnie przed planowaną datą Brexitu, w Londynie spotkali się polscy studenci z najlepszych brytyjskich uczelni, prezesi i menedżerowie czołowych krajowych firm oraz politycy, aby rozmawiać o przyszłości gospodarki i miejscu Polski w zmieniającym się świecie

Tegoroczna, ósma już edycja LSE SU Polish Economic Forum zatytułowana “U progu niepewnej dekady” poświęcona była dynamicznym zmianom jakie zachodzą w gospodarce. Uczestnikom debat daleko było jednak do pesymizmu, jaki często prezentują media wieszcząc kolejne kryzysy. Prezesi firm, choć widzą oznaki spowolnienia gospodarek, nie obawiają się kryzysu. Wskazują też na szanse jakie stwarza postęp technologiczny.

NOWE
SZANSE: Prezesi firm, choć widzą oznaki spowolnienia gospodarek, nie obawiają
się kryzysu. Wskazują też na szanse jakie stwarza postęp technologiczny —
podkreślali uczestnicy debaty „Widmo kryzysu”, (od lewej) Krzysztof Krawczyk,
partner w CVC Capital Partners, Piotr Wetmański, członek zarządu Banku Pekao,
Sławomir Sikora, prezes zarządu Banku Handlowego Małgorzata Kołakowska,
dyrektor generalna ING w Wielkiej Brytanii i na Bliskim Wschodzie, Michał
Mrożek, prezes HSBC Polska i Jacek Poświata, dyrektor zarządzający w Bain &
Company Poland/CEE.
Zobacz więcej

NOWE SZANSE: Prezesi firm, choć widzą oznaki spowolnienia gospodarek, nie obawiają się kryzysu. Wskazują też na szanse jakie stwarza postęp technologiczny — podkreślali uczestnicy debaty „Widmo kryzysu”, (od lewej) Krzysztof Krawczyk, partner w CVC Capital Partners, Piotr Wetmański, członek zarządu Banku Pekao, Sławomir Sikora, prezes zarządu Banku Handlowego Małgorzata Kołakowska, dyrektor generalna ING w Wielkiej Brytanii i na Bliskim Wschodzie, Michał Mrożek, prezes HSBC Polska i Jacek Poświata, dyrektor zarządzający w Bain & Company Poland/CEE. Fot. ARC

— Żyjemy w czasach, kiedy gospodarka światowa przechodzi ogromne przeobrażenia. Pojawiają się nowe technologie a wraz z nimi nowe możliwości i nowe zagrożenia. Rozmawialiśmy ze studentami, o tym jak odnaleźć się w tej dynamicznej rzeczywistości — powiedział Jacek Poświata, dyrektor zarządzający firmy doradczej Bain & Company Poland/CEE, która była partnerem strategicznym konferencji.

Ogromnym zainteresowaniem wśród studentów cieszyły się debaty poświęcone czwartej rewolucji przemysłowej. Podczas nich zastanawiano się, jak rozwój sztucznej inteligencji i big data wpłynie na rynek pracy oraz w jakim stopniu postępująca automatyzacja wpłynie na zmiany potrzebne w systemie edukacji i rozwijanie nowych kompetencji.

— Automatyzacja wymusi zmianę charakteru pracy — powiedział Poświata.

— Rutynowe, powtarzalne zadania będą wykonywać roboty. Natomiast firmy będą poszukiwać osób kreatywnych, które posiadają umiejętności analityczne i społeczne oraz potrafią wykorzystywać nowe technologie. Forum, którego organizatorem jest polskie stowarzyszenie studentów Polish Business Society przy London School of Economics, na stałe weszło już do kalendarza największych polskich firm, szczególnie w ostatnich latach, gdy na świecie nasila się wojna o utalentowanych pracowników. Młodzi Polacy z dyplomami najlepszych brytyjskich uczelni i specjaliści z międzynarodowym doświadczeniem są atrakcyjnym celem rekrutacji dla krajowych firm, zwłaszcza tych, które rozwijają nowe technologie i wychodzą za granicę.

Forum to doskonała okazja zarówno do wymiany wiedzy, jak i nawiązywania kontaktówbiznesowych. Oprócz konferencji studenci wzięli udział w specjalistycznych warsztatach podczas, których m.in. poznawali tajniki pracy funduszy venture capital i doskonalili umiejętności przywódcze. Na zakończenie ogłoszono zwycięzców konkursu startupowego dla młodych polskich przedsiębiorców — ł.pitch. Za najbardziej obiecujący uznano projekt Comixify, który wykorzystuje technologię opartą o sztuczną inteligencję do przekształcania treści video w komiksy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu