O wzrostach indeksów decydowały wyniki Nokii

Marek Druś
opublikowano: 25-01-2002, 00:00

Na przebieg czwartkowej sesji zarówno na GPW jak i innych europejskich giełdach największy wpływ miały wyniki podane przez fiński koncern Nokia. Kwartalne rezultaty spółki okazały się lepsze niż oczekiwano. Przełożyło się to niemal natychmiast na poprawę nastrojów na giełdach Starego Kontynentu, w tym na GPW.

Początek notowań w Warszawie przyniósł przewagę spadków, co było echem zwiększonej podaży podczas środowej sesji. WIG 20 zaczął dzień od zniżki o ułamek procentu. Do momentu podania wyników przez Nokię aktywność inwestorów była niewielka. Po ich przekazaniu aktywność inwestorów znacznie wzrosła. Drożały akcje większości blue chipów. Popyt rósł do połowy notowań. Wówczas część inwestorów postanowiła zrealizować zyski i zaczęła sprzedawać akcje. Wypracowane wzrosty zostały umiarkowanie zniwelowane, czego nie zmieniło nawet wzrostowe otwarcie na giełdach w USA.

W czwartek największym zainteresowaniem cieszyły się blue chipy oraz spółki z sektora TMT. Wśród telekomów dużym popytem cieszyły się akcje Netii. Wiązało się to z wiadomością o przesunięciu na czerwiec terminu przekazania około 33 mln EUR opłat koncesyjnych przez operatorów Netii.

W górę poszła cena papierów TP SA. Staniały tymczasem papiery Elektrimu. Przyczyniła się do tego wiadomość o zwołaniu przez jego zarząd NWZA w terminie o dwa miesiące późniejszym niż ten, którego domagali się akcjonariusze skupieni wokół BRE Banku.

Wśród blue chipów dużym popytem cieszyły się akcje PKN Orlen. Choć początek notowań nie wskazywał na tak zdecydowane zainteresowanie papierami spółki, wywołała je wiadomość o przełożeniu decyzji w sprawie sprzedaży pakietu akcji spółki węgierskiemu koncernowi MOL. Wśród banków ponownie historyczne maksimum cenowe ustanowił kurs akcji Pekao. Przyczyniło się do tego m.in. niedawne potwierdzenie przez władze banku prognozy wyników na 2001 r.

Podczas sesji o ubiegłorocznych wynikach poinformował ING Bank Ślaski, co spowodowało zawieszenie notowań akcji spółki na kilkadziesiąt minut. Zysk banku był niższy niż oczekiwano. Spowodowało to spadek kursu jego udziałów. Pod koniec sesji rosnący popyt spowodował, że zamknęły one jednak sesję wzrostem.

W branży IT wyraźnym wzrostem wyróżniał się od początku notowań Sterprojekt. Największa wymiana miała jednak miejsce na papierach Prokomu i Softbanku, które zakończyły sesję zwyżką. Najsłabiej na tle pozostałych spółek sektora wyglądają notowania Computerlandu. Zdrożały akcje Agory, która, według nieoficjalnych informacji, dogadała się z BB Investments w sprawie odkupienia udziałów AMS. Akcje tego ostatniego taniały.

Mocno wzrósł kurs papierów 4Media. Taki wzrost kursu spółki wiązał się dotychczas z pojawiającymi się pogłoskami o pozyskaniu przez nią inwestora strategicznego. Zdrożały też akcje Budimexu, które według analityków kupują fundusze emerytalne. Wzrostowi ceny papierów spółki służą także pogłoski o możliwości zwiększenia udziałów w niej przez Ferrovital, co wiązałoby się z koniecznością ogłoszenia wezwania na akcje Budimexu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / O wzrostach indeksów decydowały wyniki Nokii