Obajtek: rafineria w Możejkach jest w pełni zabezpieczona

  • PAP
opublikowano: 08-11-2021, 20:13

Rafineria w Możejkach jest w pełni zabezpieczona, dostawy ropy są zdywersyfikowane - mówił w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Ocenił, że ceny ropy będą się stabilizować.

"Staramy się by rafineria w Możejkach cały czas pracowała " - wskazał w TVP Info prezes Orlenu, pytany o to, czy wojna hybrydowa ma wpływ na działalność i aktywa spółki. Zaznaczył, że oddalony 300 km od granicy z Białorusią zakład jest w pełni zabezpieczony, a zdywersyfikowane dostawy umożliwiają produkcję i eksport. Wskazał, że dostawy surowca do Możejek odbywają się głównie drogą morską przez w Butyngę, gdzie znajduje się terminal ropy naftowej należący do Orlenu. "Niedawno zakupiliśmy też bazę w Moskawie na granicy polsko-litewskiej. Ta baza nas zabezpiecza, żeby można było transportować paliwa również w kierunku Ukrainy" - powiedział.

Pytany o ceny paliw, Obajtek podkreślił, że stawki za litr benzyny w Polsce są jednymi z najniższych w Europie, m.in dzięki temu, że Orlen zakupił w ubiegłym roku pakiet praw do emisji CO2 po "znacznie niższych" cenach niż te, które obowiązują obecnie. Jak mówił w Polsce cena benzyny to 5,98 zł, gdy tymczasem na Łotwie za litr trzeba zapłacić 6,89 zł a w Holandii to równowartość 9,56 zł.

"Uważam, że ceny paliw będą się stabilizować. Bardzo prężnie działamy w tym kierunku" - wskazał.

PKN Orlen SA jest międzynarodową grupą kapitałową, która działa w sektorze paliwowo-energetycznym. Jest to jedyna firma na polskim rynku, która produkuje monomery i polimery. Konsorcjum przetwarza też ropę naftową na tworzywa sztuczne, benzynę bezołowiową, paliwo lotnicze i oleje: opałowy oraz napędowy. Do prac przeprowadzanych przez spółkę PKN Orlen należy ponadto poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów. Koncern posiada sieć około 2700 stacji paliw rozsianych po całej Europie Środkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane