Obama nie złożył deklaracji ws. tarczy

PAP
opublikowano: 09-11-2008, 13:34

Amerykański prezydent-elekt Barack Obama nie złożył deklaracji ws. losów programu tzw. tarczy antyrakietowej - poinformował w niedzielę prezydencki minister Michał Kamiński.

"Sprawa militarnej współpracy pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi była poruszana; natomiast prezydent Obama - podkreślam przed chwilą konsultowałem to z panem prezydentem (Kaczyńskim - PAP) - nie złożył żadnych obietnic dotyczących konkretnie tarczy" - powiedział w TVN 24.

Jak dodał, kwestia tarczy była poruszana w ramach szeroko rozumianej współpracy.

Wcześniej w porannym programie w Radiu Zet Kamiński zapowiedział, że sprawa treści rozmowy będzie wyjaśniana. "Uczestniczyłem w rozmowie, słuchałem części i mam wrażenie że nie (były to) jakieś daleko idące deklaracje, ale mowa o współpracy także w dziedzinie militarnej była.(...) Trzeba sprawę wyjaśnić i na pewno to zrobimy" - powiedział.

Prezydencki minister ds. międzynarodowych Mariusz Handzlik powiedział PAP w sobotę, że w rozmowie telefonicznej Obama poinformował, iż projekt tarczy antyrakietowej będzie kontynuowany. To stwierdzenie znalazło się też w oficjalnym komunikacie przekazanym mediom po rozmowie obu polityków.

Współpracownik Obamy - doradca do spraw polityki zagranicznej Denis McDonough - poinformował w następstwie, że prezydent-elekt rozmawiał z Lechem Kaczyńskim o relacjach między obu krajami, ale nie podjął żadnego zobowiązania w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej w Europie Wschodniej. "Jego stanowisko jest takie samo, jak w kampanii: popiera rozmieszczenie systemu, jeśli technologia okaże się użyteczna" - oświadczył McDonough.

W sierpniu Waszyngton i Warszawa podpisały umowę w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy, która ma bronić USA i sojuszników przed możliwymi atakami ze strony Iranu.

Zgodnie z planami odchodzącego prezydenta George'a W. Busha w Polsce do 2012 roku miałoby znaleźć się 10 wyrzutni rakiet przechwytujących, a w Czechach radar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Obama nie złożył deklaracji ws. tarczy