Obawy nie opuszczają inwestorów z amerykańskich giełd

opublikowano: 05-03-2019, 22:07

Przebieg wtorkowej sesji nie miał spokojnego charakteru. Indeksy poddawały się wahaniom, a przez większą część sesyjnego dnia lekką przewagę wykazywała strona podażowa. I to ona ostatecznie na finiszu świętowała wygraną, choć pod koniec notowań próbowali kontratakować kupujący.

Handlujący akcjami starali się zachować neutralną postawę w oczekiwaniu na informacje o dalszych postępach w negocjacjach handlowych pomiędzy przedstawicielami waszyngtońskiej administracji, a ich pekińskimi odpowiednikami. W centrum uwagi znalazł się też rozpoczęty doroczny zjazd Chińskiego Kongresu Ludowego, na którym tradycyjnie przedstawiane są plany gospodarcze Państwa Środka na kolejne lata.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Z danych makro jakie we wtorek dotarły na parkiety warto wspomnieć przede wszystkim odczyty dotyczące wskaźników PMI i ISM dla sektora usług w Stanach Zjednoczonych oraz o sprzedaży nowych domów. We wszystkich trzech przypadkach mieliśmy do czynienia z poprawą danych, a na szczególne podkreślenie zasługuje odczyt z rynku nieruchomości. W grudniu bowiem sprzedaż nowych domów zdecydowanie przekroczyła prognozy wspinając się na siedmiomiesięczne maksimum. Warto jednak brać pod uwagę fakt, że dane za listopad zostały mocno skorygowane w dół.

W drugiej części sesji opublikowany jeszcze został odczyt o stanie budżetu federalnego w styczniu. Nadwyżka spadła aż o 82 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. do zaledwie 9 mld USD. W największej mierze to „wina” zamknięcia prac instytucji rządowych tzw. shut down.

Podczas wtorkowych notowań dobrze prezentował się sektor dóbr konsumenckich i detalicznych, które wspierały rosnące wyceny akcji sieci Kohl’s i Target.

Powodów do zadowolenia nie mieli z kolei akcjonariusze konglomeratu General Electric. Akcje tego potentata taniały o ponad 5 proc. ze względu na rozczarowująca prognozę i ostrzeżenie odnośnie przepływów wolnej gotówki.

Na zamknięciu sesji indeks blue chipów Dow Jones IA zniżkował o 0,05 proc. Wskaźnik S&P500 spadał o 0,11 proc., zaś technologiczny Nasdaq tracił 0,02 proc. 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu