Obawy o banki wywołały wzrost popytu na obligacje

opublikowano: 24-03-2023, 11:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rentowności obligacji na świecie spadają wyraźnie z powodu wzrostu obaw o kondycję banków, informuje Bloomberg.

Rentowności obligacji 10-letnich USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii spadają o ponad 10 pkt. bazowych w piątek pod wpływem obaw dotyczących kondycji banków. Rentowności obligacji 2-letnich USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec, spadają o ponad 20 pkt. bazowych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ucieczka do “bezpiecznej przystani” obligacji nastąpiła po tym jak w czwartek doszło do rekordowego wzrostu kosztu ubezpieczenia od ryzyka niewypłacalności Deutsche Banku. Bloomberg poinformował także, że amerykański Departament Sprawiedliwości bada, czy szwajcarskie banki Credit Suisse i UBS nie pomagały w obchodzeniu sankcji rosyjskim oligarchom. Z kolei Citigroup obniżył rekomendację dla europejskich banków twierdząc, że ich indeks utrzyma dotychczasową wartość do końca roku. W piątek STOXX Europe 600 Banks traci 5 proc. Tanieją akcje wszystkich wchodzących w jego skład banków.

Eksperci agencji Moody’s uważają, że ostatnie działania regulatorów i rządów, mające ustabilizować sytuację wokół banków, generalnie zakończyły się powodzeniem.

- Jednakże w niepewnym otoczeniu gospodarczym i przy słabym zaufaniu inwestorów istnieje ryzyko, że decydenci polityczni nie będą w stanie ograniczyć obecnych zawirowań bez długotrwałych i potencjalnie poważnych reperkusji w sektorze bankowym i poza nim – stwierdzili.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg, CNBC

Polecane