Obawy o gospodarkę USA

Paweł Kubisiak
20-12-2005, 00:00

Amerykańskie indeksy rozpoczęły tydzień od niewielkich spadków, napędzanych obawami o stan amerykańskiej gospodarki. Skala przeceny była jednak ograniczona dzięki spadkom cen ropy naftowej i wzrostom sektora farmaceutycznego.

Na giełdach dominowała podaż, gdyż rynek z obawami czeka na dane makro, które będą opublikowane w rozpoczynającym się tygodniu. Gracze czekają przede wszystkim na dane o PKB Stanów Zjednoczonych, publikację danych o inflacji oraz nastroju konsumentów.

Niepokoju inwestorów nie zmniejszyły nawet spadki cen ropy naftowej. Ropa potaniała prawie o dolara za baryłkę, gdyż zima w USA jest łagodniejsza od oczekiwań i nic nie zapowiada aby w tym roku dała się szczególnie Amerykanom we znaki. A to oznacza spadek zużycia ropy i oszczędności energii. Pozytywnym bohaterem sesji był Pfizer, który w piątek uzyskał korzystny wyrok sądowy, utrzymujący ochronę patentową jego leku o nazwie Lipitor, obniżającego poziom cholesterolu. Akcje Pfizera podrożały o 7 proc. i pociągnęły za sobą cały sektor farmaceutyczny, zarówno w USA jak i w Europie. Popyt na akcje sektora wzmocniły dodatkowo spekulacje związane z ewentualnym przejęciem Berna Biotech przez szwajcarskiego potentata, Novartis.

Wśród spółek technologicznych negatywnie wyróżnił się Microsoft. Największy na świecie producent oprogramowania tracił na wartości, gdyż Google najprawdopodobniej kupi za blisko 1 mld dolarów 5 proc. akcji spółki AOL Internet. O kupno AOL ubiegał się również producent systemu Windows.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obawy o gospodarkę USA