Obawy o ropę dołują indeksy giełd w USA

(Tadeusz Stasiuk)
30-08-2005, 16:31

Potwierdziły się przypuszczenia analityków i pierwsza faza notowań na amerykańskich giełdach stoi pod znakiem przeceny. Mimo że skutki huraganu Katrina będę prawdopodobnie niższe niż wcześniej prognozowano, kwoty odszkodowań jakie będą musiały wypłacić firmy ubezpieczeniowe i tak będą rekordowe w historii.

Potwierdziły się przypuszczenia analityków i pierwsza faza notowań na amerykańskich giełdach stoi pod znakiem przeceny. Mimo że skutki huraganu Katrina będę prawdopodobnie niższe niż wcześniej prognozowano, kwoty odszkodowań jakie będą musiały wypłacić firmy ubezpieczeniowe i tak będą rekordowe w historii. Chyba nie trzeba dodawać, jakie znajdą przełożenie na wyniki finansowe brokerów.

Inwestorzy i analitycy z obawą wyczekiwali też na prezentacje najnowszych danych makro. Ostrożność okazała się niezbyt uzasadniona. Wskaźnik zamówień w przemyśle co prawda spadł w lipcu, ale jedynie o 1,9 proc. podczas gdy ekonomiście oczekiwali wartości na poziomie 2,3 proc. Zaskoczeniem był natomiast odczyt indeksu zaufania konsumentów za sierpień. W tym przypadku specjaliści prognozowali spadek do 101,5 pkt. Rynek okazał się jednak mało przewidywalny i wskaźnik nieoczekiwanie wzrósł do 105,6 pkt.

Dane jednak niewiele poprawiły nastroje graczy, które tonował ponowny wzrost cen ropy naftowej.

W średniej Dow Jones w pierwszej godzinie handlu na palcach jednej ręki można było policzyć spółki, które kwotowane były powyżej ceny zamknięcia z dnia poprzedniego. Oczywiście w tym wąskim gronie znalazły się papiery koncernu Exxon Mobil.

Największym wzrostem, sięgającym blisko 1 proc. może pochwalić się koncern motoryzacyjny General Motors.

Ponad 1 proc. spadają z kolei kwotowania Sprint Nextel, który zdecydował się wykupić dwie swoje spółki stowarzyszone Gulf Coast Wireless i IWO Holdings za 700 mln USD.

Nałożona przez SEC 10-mln kara przecenia walory banku inwestycyjnego Morgan Stanley.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Obawy o ropę dołują indeksy giełd w USA