Obawy o stan gospodarki spowodowały spadki na Wall St

Netia Holdings S.A.
29-10-2002, 07:50

NOWY JORK (Reuters) - Poniedziałkowe sesje w USA zakończyły się spadkami, ponieważ inwestorzy obawiają się, że dane makroekonomiczne które mają zostać opublikowane w tym tygodniu pokażą słabą kondycję amerykańskiej gospodarki.

W ciągu minionych trzech tygodni indeks Standard & Poor's wzrósł o 11 procent, co było konsekwencją przede wszystkim zaskakująco dobrych wyników spółek w trzecim kwartale.

Analitycy przestrzegają jednak, że te dobre rezultaty są już w większości wliczone w ceny akcji, zaś wtorkowe dane o nastrojach konsumentów mogą pokazać, że ludzie nie wierzą w ożywienie gospodarcze.

"Wyniki spółek były lepsze od oczekiwanych, ale już to wykorzystaliśmy. Teraz gracze skupią się na danych makroekonomicznych które zaplanowano na ten tydzień" - powiedział Eric Barden z Texas Capital Value Funds.

"Inwestorzy boją się wpływu, jakie te dane mogą mieć na rynek" - dodał.

Na ten tydzień zaplanowano publikację danych o wzroście PKB w trzecim kwartale, październikowy raport z rynku pracy, a instytut Conference Board przedstawi swój indeks obrazujący poziom nastrojów wśród konsumentów. Ważna jest szczególnie ta trzecia publikacja, ponieważ wydatki konsumentów napędzają dwie trzecie amerykańskiej gospodarki.

Pewną nerwowość na rynku wywołał artykuł opublikowany w dzienniku Washington Post, według którego Zarząd Rezerwy Federalnej boi się, że gospodarka może być podatna na szoki zewnętrze w rodzaju wojny z Irakiem i w związku z tym może w ciągu najbliższych kilku miesięcy obniżyć stopy procentowe.

"To sygnał, że gospodarka jest słabsza niż się spodziewano" - powiedział Andrew Baker ze spółki Wedbush Morgan.

Wśród spółek uwagę graczy przykuło Cisco Systems. Kurs największego na świecie producenta infrastruktury internetowej spadł, ponieważ bank Morgan Stanley obniżył rekomendację dla jego akcji do "tak jak rynek" z "lepiej niż rynek". Według banku cena akcji Cisco jest zbyt wysoka biorąc pod uwagę prognozy spółki.

Zwyżki zanotowały natomiast dwie inne wielkie korporacje - Citigroup i Hewlett-Pacakrd.

Bank inwestycyjny Lehman Brothers podniósł swoją rekomendację dla Citigroup do "lepiej niż rynek" z "tak jak rynek", uzasadniając to coraz mniejszym prawdopodobieństwem nawrotu recesji. Kurs Citigroup wzrósł o ponad półtora procent.

Lehman Brothers podniósł także swoją rekomendację dla sektora banków inwestycyjnych o dużej kapitalizacji do "neutralnie" z "negatywnie".

Ten sam bank wydał także pozytywny raport na temat producenta komputerów i drukarek, spółki Hewlett-Packard.

Indeks Dow Jones spadł o 0,9 procent do 8.368,04 punktu. Nasdaq Composite stracił 1,15 procent i zamknął się na poziomie 1.315,83 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Netia Holdings S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obawy o stan gospodarki spowodowały spadki na Wall St