Obawy o załamanie największe od upadku Lehman Brothers

Globalni inwestorzy utrzymują w gotówce największą część aktywów od dwóch lat, a odsetek zarządzających zabezpieczających się przed spadkami jest najwyższy od sześciu lat, wynika z sierpniowego sondażu banku BofA Merrill Lynch.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Aż o 27 punktów procentowych wyższy był odsetek profesjonalnych zarządzających, którzy deklarowali, że przeważają gotówkę, w porównaniu z tymi, którzy ją niedoważają. Gotówka stanowi 5,1 proc. portfeli, którymi zarządzają. Oba odczyty są najwyższe od czerwca 2012 r., czyli okresu, kiedy rynek stał u progu fali hossy, zapoczątkowanej zapowiedziami prezesa EBC Mario Draghiego, że ten zrobi wszystko, co jest możliwe, by utrzymać euro.

Jednocześnie udział inwestorów zabezpieczających się przed gwałtowną zniżką indeksów był najwyższy od października 2008 r., czyli paniki po upadku banku Lehman Brothers. Wzrostowi obaw inwestorów towarzyszył najmocniejszy spadek prognoz zysków spółek europejskich w całej historii sondażu. Jednak zdaniem banku tym razem nie jest to oznaka zbliżającego się dna korekty, ale wręcz przeciwnie – zapowiedź przedłużenia dekoniunktury.

„Zwyżki na rynku są zakończone, a przynajmniej przerwane, w miarę jak inwestorzy szukają schronienia przed niesprzyjającymi doniesieniami ze świata i perspektywą podwyżki stóp procentowych Fedu. Przewidujemy dalszy odwrót od aktywów ryzykownych w Europie” – komentował Michael Hartnett, główny strateg inwestycyjny w BofA Merrill Lynch Research.

Według sondażu akcje europejskie wciąż przeważa o 13 punktów procentowych więcej inwestorów niż je niedoważa, choć jeszcze miesiąc wcześniej różnica sięgała aż 35 punktów. W tym samym czasie przewaga zarządzających stawiających na akcje z rynków wschodzących w porównaniu z tymi inwestującymi odwrotnie wzrosła z 5 punktów procentowych do 17 punktów procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obawy o załamanie największe od upadku Lehman Brothers