Obawy związane z budżetem mogą ograniczyć wzrost zł

15-06-2001, 16:01

Marta Karpińska

WARSZAWA (Reuters) - W przyszłym tygodniu dalsze wzrosty silnego do tej pory złotego mogą być ograniczone obawami o poziom deficytu budżetowego, a także wywołane informacjami o możliwość ewentualnej nowelizacji budżetu, uważają analitycy.

Jednak z drugiej strony wsparciem dla polskiej waluty będą oczekiwania na kontunuację napływu środków na wypłatę odszkodowań dla robotników przymusowych Trzeciej Rzeszy. Dealerzy uważają, że część tych środków już przepłynęła przez polski rynek w ostatnich tygodniach.

O godzinie 15.55 dolar był wyceniony na 3,9445 złotego, a euro na 3,3997. Było to nieco poniżej maksymalnego poziomu w tym tygodniu w przypadku euro oraz 19-miesięcznego maksimum wobec dolara.

W mijającym tygodniu złoty zyskał około 1,0 procent do dolara, ale spadł o około 0,7 procent wobec wzmacniającego się euro.

Analitycy uważają, że spekulacje na temat przepływu środków, które napłyną z Niemiec dla ofiar pracy przymusowej w Trzeciej Rzeszy mogą wpływać stabilizująco na kurs polskiej waluty w przyszłym tygodniu.

"Nawet jeśli na rynku pojawią się potencjalnie negatywne informacje, to oczekiwania na napływ pieniędzy z Niemiec są dla złotego w najbliższym czasie zdecydowanie silnie stabilizującym czynnikiem" - powiedział Marcin Mróz, analityk z SG Banku w Warszawie.

Według analityków nadal nie wiadomo jaka część z 1,8 miliarda marek, które otrzymają uprawnieni do rekompensat i odszkodowań Polacy, została już zamieniona na złote.

Uważają oni też, że kurs złotego może być nerwowy na początku tygodnia, gdy niektórzy inwestorzy będą zajmowali pozycje przed publikacją danych na temat inflacji w maju oraz produkcji przemysłowej.

Potencjalne wzrosty polskiej waluty mogą być ograniczone danymi na temat deficytu budżetowego za okres styczeń-maj, które ma podać w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Ponadto w przyszłym tygodniu rząd prawdopodobnie będzie dyskutować na temat możliwości ograniczenie wydatków.

Szacuje się, że deficyt budżetowy, który w kwietniu osiągnął już prawie 90 procent planu na cały 2001 rok, w maju może zbliżyć się do 100 procent, czyli do 20,5 miliarda zlotych. Jest to związane ze spadkiem tempa wzrostu gospodarczego i niższą inflacją, przez którą nominalne dochody budżetu spadają.

Rząd ocenia, że tegoroczne dochody budżetu mogą być o około siedem miliardów złotych niższe od założonych.

Jednak źródło rządowe poinformowało Reutera w środę, że w grę może także wchodzić zwiększenie poziomu deficytu bydżetowego.

"Każde rozmowy na temat potencjalnej rewizji budżetu nie są dla rynku dobrymi infomacjami i będą stanowiły czynnik ograniczający wzrosty złotego w najbliższych dniach" - powiedziała Monika Kubik-Kwiatkowska analityk ze Standard & Poor's MMS we Frankfurcie.

Analitycy uważają także, że planowane na przyszły tydzień głosowanie nad wotum nieufności wobec minister skarbu Aldony Kameli-Sowińskiej będzie przez inwestorów uważnie obserwowane, choć większość z nich nie spodziewa się odejścia minister.

Odejście minister Sowińskiej mogłoby oznaczać, że w tym roku nie uda się osiągnąć planowanych przychodów z prywatyzacji, co byłoby kolejnym niekorzystnym czynnikiem dla budżetu państwa.

Rewizja budżetu stanowiłaby także kolejny argument dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP), aby nie obniżać stóp procentowych, przynajmniej do lipca.

"Rewizja może być dla RPP czynnikiem odsuwającym redukcję stóp. Jednak nadal wielu inwestorów stawia na to, że zostaną one obniżone w czerwcu" - dodała Kubik-Kwiatkowska.

Jak wynika z ankiety Reutera 13 z 18 ankietowanych w tym tygodniu analityków spodziewa się, że Rada na posiedzeniu 26-27 czerwca obniży stopy średnio o 100 punktów bazowych do 16-20 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obawy związane z budżetem mogą ograniczyć wzrost zł