Czytasz dzięki

Obcięcie prognoz to błąd

MFW myli się w globalnych prognozach makroekonomicznych — uważa Richard Ross z firmy doradczej Evercore ISI.

We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy obciął prognozę globalnego wzrostu gospodarczego na 2019 r. z 3,5 do 3,3 proc. To może być poważny błąd, bo zarówno zachowanie rynków, jak też gospodarek wskazuje na pierwszeoznaki ożywienia — ocenia Richard Ross, odpowiedzialny w Evercore ISI za analizę techniczną.

„Obniżenie przez MFW prognoz wzrostu do najniższego poziomu od kryzysu finansowego będzie z perspektywy czasu postrzegane jako sygnał kontrariański [przeciwny do pierwotnego znaczenia — red.]. Techniczny obraz rynków wskazuje, że wzrost zacznie się umacniać, a warunki sprzyjają dalszym inwestycjom w aktywakorzystające na ożywieniu” — napisał w nocie do klientów.

Wśród korzystnych sygnałów Richard Ross wymienia umacniające się przeświadczenie chińskich inwestorów, że ich gospodarka odbiła od dna oraz fakt, że S&P500, głównemu indeksowi giełdy nowojorskiej, do rekordu brakuje zaledwie 2 proc. Kondycja amerykańskiego rynku pracy jest bardzo dobra, pozytywny wpływ gołębiej zmiany retoryki Fedu na gospodarkę zaczyna być widoczny, a presja inflacyjna jest umiarkowana. Na kontynuację poprawy koniunktury wskazują dobre zachowanie aktywów cyklicznych, jak paliwa oraz akcje spółek z rynków wschodzących, producentów półprzewodników, amerykańskich deweloperów i gigantów technologicznych.

Spadają oczekiwania co do rynkowej zmienności oraz premie za inwestowanie w bardziej ryzykowne obligacje, a lekkie słabnięciedolara każe spodziewać się dalszych zwyżek cen ropy i miedzi.

„Zwyżki cen aktywów z rynków wschodzących, surowców i spółek cyklicznych utrzymują się, a towarzyszy temu gołębia postawa Fedu, dopuszczająca okresowy wzrost inflacji. W takich warunkach trudno sobie wyobrazić, by S&P500 był w trakcie budowania ważniejszego szczytu. Dlatego MFW się myli” — podkreśla Richard Ross.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane