Czytasz dzięki

Obiekcje Banku Światowego wobec planu umorzenia długów biednych krajów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-09-2005, 18:33

Bank Światowy ma zastrzeżenia co do planu umorzenia długów najbiedniejszych krajów, uzgodnionego w lipcu przez największe potęgi gospodarcze świata - podał wtorkowy "Washington Post".

Bank Światowy ma zastrzeżenia co do planu umorzenia długów najbiedniejszych krajów, uzgodnionego w lipcu przez największe potęgi gospodarcze świata - podał wtorkowy "Washington Post".

    Obiekcje wobec planu pojawiły się w wewnętrznym raporcie banku, w którym wyrażono obawy, że niespłacenie długów tak bardzo uszczupli jego zasoby, że nie będzie więcej w stanie wystarczająco pomagać ubogim krajom.

     Na tegorocznym szczycie państw grupy G-8 w Szkocji postanowiono, że najbiedniejsze państwa, głównie czarnej Afryki, zostaną zwolnione ze spłaty długów wobec Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, na łączną kwotę 42,5 miliarda dolarów.

     Jak stwierdzono w raporcie banku, umorzenie długów może "poważnie zmniejszyć możliwości finansowe" IDA (International Development Asociation), czyli agencji banku, która pożycza rocznie najuboższym krajom około 9 miliardów dolarów.

     Za 10 dni rozpoczyna się w Waszyngtonie doroczna jesienna konferencja MFW i Banku Światowego i "Washington Post" sugeruje, że może na niej dojść do zmian w uzgodnionym już porozumieniu.

     Prezes banku Paul Wolfowitz powiedział jednak, że plan umorzenia długów będzie wprowadzony w życie.

     Zmian w planie domagają się podobno kraje skandynawskie i Holandia. Chcą one gwarancji, że straty banku zostaną pokryte w formie dodatkowych wpłat od zamożnych państw.

     Fundusze na pomoc z IDA pochodzą ze spłat poprzednio udzielonych pożyczek i z darów najbogatszych krajów.

     W komunikacie końcowym ze szczytu G-8 państwa członkowie tego klubu (USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Japonia, Kanada i Rosja) wyraźnie zobowiązały się pokryć straty banku tylko w najbliższych trzech latach, w wysokości miliarda dolarów.

     Gdyby jednak miało się umorzyć długi wszystkich 38 krajów potencjalnie spełniających kryteria otrzymania takiej pomocy, kwota ta wzrośnie do wspomnianych 42,5 mld dolarów.

     W porozumieniu państw G-8 obiecuje się wprawdzie pokrycie wszystkich kosztów umorzenia długów, ale obietnica ta nie jest prawnie wiążąca.

     Jak pisze "Washington Post", amerykańskie Ministerstwo Skarbu wyraziło oburzenie z powodu raportu banku, kwestionującego realizację porozumienia. Rzecznik ministerstwa Tony Fratto określił jako "absurdalne" obawy, że np. USA mogą nie dotrzymać obietnicy zrekompensowania strat IDA.

    Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane