Obiekty handlowe rosną mimo kryzysu

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 04-08-2009, 00:00

Kryzys nie odstraszył inwestorów od rynku centrów handlowych.

Spektakularne otwarcia skumulowały się w 2009 r.

Kryzys nie odstraszył inwestorów od rynku centrów handlowych.

W tym roku działalność rozpoczęło kilka nowych obiektów, a szykują się kolejne otwarcia.

W marcu wystartowała poznańska galeria Malta, a już w kwietniu odnowiona i rozbudowana wrocławska Renoma. Natomiast w maju otwarto w Gdyni rozbudowane centrum handlowe Klif. To nie koniec, bo jesienią swoje podwoje otworzy centrum handlowe Bonarka w Krakowie i Galeria Jurajska w Częstochowie.

Milion w budowie

Tylko od stycznia do marca 2009 r. oddano do użytku blisko 150 tys. mkw. nowych centrów handlowych. To trzy razy więcej niż w pierwszym kwartale 2008 r.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Oddane do użytku galerie już na starcie były wynajęte prawie w całości. Nowe obiekty mają nie tylko imponującą powierzchnię, ale i bogatą ofertę, która przyciąga nabywców. Rośnie więc poważna konkurencja dla istniejących centrów. To jednak dopiero początek fali otwarć.

Z danych firmy Cushman Wakefield wynika, że w budowie znajduje się blisko 1 mln mkw. nowych obiektów tego typu, które trafią na rynek w bieżącym i przyszłym roku. Skąd taka kumulacja? Według ekspertów CW decyzje o budowie oddawanych obecnie obiektów podejmowano w latach 2005-07, czyli w okresie najlepszej koniunktury. Rezultatem jest pojawienie się w tym roku na rynku wielu nowych, dużych obiektów handlowych.

Z rozmachem

Ciekawa architektura, dobra lokalizacja i wielkie nakłady finansowe. To charakterystyka niemal każdego z powstających centrów. Do tego opisu pasuje na pewno Galeria Malta wybudowana przez firmę Neinver w Poznaniu i oddana do użytku w marcu 2009. Jej budowa kosztowała spółkę blisko 180 mln EUR. Galeria mieści się przy skrzyżowaniu ulic Arcybiskupa Baraniaka i Katowickiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego i rekreacyjnych terenów poznańskiej Malty. Jest oddalona o 5 minut jazdy samochodem od centrum Poznania, na trasie przejazdowej z Międzynarodowego Lotniska Ławica. W obiekcie o powierzchni 55 tys. mkw., największym w zachodniej Polsce, jest mnóstwo naturalnego światła i zieleni. Budynek ma duże przeszklone powierzchnie z widokiem na Jezioro Maltańskie, grafikę na fasadzie pokrytą warstwą szkła, a w centrum niezwykle nowoczesną fontannę.

Równie imponujące wrażenie robi galeria Cuprum Arena w Lubinie. Obiekt zbudowany na planie okręgu składa się z trzech kondygnacji handlowych. Galeria powstała na terenie dawnych wyrobisk górniczych. W ciągu dwóch pierwszych dni odwiedziło ją około blisko 150 tys. osób.

Nowy obiekt przyciąga klientów niebanalną architekturą i powierzchnią, która wynosi około 69 tys. mkw.

Cuprum Arena wybudowała firma MGC Invest związana z grupą kapitałową NG2 (dawniej CCC) należącą do Dariusza Miłka, z pochodzenia lubinianina. Koszt budowy całości zamknął się w kwocie 300 mln zł.

Modernizacje

Dwukrotnie większa powierzchnia, kilkadziesiąt nowych sklepów i dodatkowe 600 miejsc parkingowych to z kolei efekty rozbudowy centrum handlowego Klif w Gdyni.

Klif istnieje w tym miejscu od 1996 r. i był jednym z pierwszych centrów handlowych w Polsce. Inwestorem obiektu jest firma Paige Investments należąca do PBW RE Fund, która jest właścicielem Klifu i Wola Parku w Warszawie oraz innych centrów handlowych w Europie — m.in. w Budapeszcie i w Pradze.

Pozostała część Klifu także zostanie zmodernizowana.

— Istniejąca część także wymaga zmian, bo widać po niej upływ czasu. Będziemy chcieli ujednolić wystrój obydwu części. Prace mają być prowadzone tylko nocą, tak by nie zakłócać regularnej pracy sklepów — mówi Antoni Krzątała, prezes PBW.

Rewitalizacje

Jesienią 2009 r. ruszy również Galeria Jurajska w Częstochowie. Olbrzymie centrum handlowe, większe od krakowskiej Galerii Kazimierz, będzie kosztować ponad 80 mln EUR. Obiektu tej klasy nie ma jeszcze w Częstochowie. Jest on zlokalizowany w samym w centrum miasta, przy drodze krajowej nr 1, którą codziennie przejeżdża około 60 tys. samochodów. Jej powierzchnia wyniesie blisko 49 tys. mkw. i pomieści blisko 200 sklepów, punktów usługowych, restauracji, kawiarni, a także kino Cinema City. Do dyspozycji klientów będzie pięciokondygnacyjny parking, który pomieści około 1800 aut.

Deweloper obiektu, firma Globe Trade Centre, już podpisała umowy z największymi najemcami. Znalazły się wśród nich m.in.: Cinema City, Alma, Mega Avans, Euro RTV AGD, grupa odzieżowa LPP, Intersport, KappAhl, Sephora i Douglas.

Budowa Galerii Jurajskiej to jednak coś więcej niż zaspokojenie lokalnego popytu. To przede wszystkim rewitalizacja dużej, blisko 9 -hektarowej przestrzeni w środku miasta. Obecnie to miejsce jest niezagospodarowane. Ponadto, zdaniem dewelopera, tak duże miasto jak Częstochowa w rzeczywistości nie ma starego centrum z prawdziwego zdarzenia. Galeria Jurajska może pomóc zapełnić tę lukę.

— To miejsce jest skazane na sukces. Wierzymy, że nowe centrum będzie przyciągać klientów z całego regionu — sumuje Mariusz Kozłowski, dyrektor ds. relacji inwestorskich GTC.

Z kolei inwestycja firmy Tri Granit w Krakowie to coś więcej niż rewitalizacja. Licząca docelowo 320 tys. mkw. Galeria Bonarka zlokalizowana będzie na obszarze 19 hektarów, w południowej części miasta. Obiekt stanie w miejscu dawnych zakładów chemicznych, nieczynnych od 2003 r.

Budowa w tym miejscy była wyzwaniem. Z terenu usunięto ponad 250 tys. ton odpadów i przemieszczono 350 tys. ton ziemi. Grunt został oczyszczony m.in. z metali ciężkich i związków ropopochodnych.

Otwarcie pierwszej części obiektu zaplanowano na koniec roku.

Zdaniem ekspertów firmy Cushman Wakefield stabilność popytu i stawek czynszowych potwierdza atrakcyjność obiektów handlowych jako produktów inwestycyjnych. Udane wejście na rynek nowych galerii tylko tę tezę potwierdza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane