Obligacje dobrze zarządzanych przedsiębiorstw są coraz popularniejsze

ABN
opublikowano: 25-11-2011, 00:00

Rynek obligacji korporacyjnych zdominowały spółki zajmujące się windykacją i faktoringiem.

Ryzyko niewypłacalności Grecji i możliwość rozlania się kryzysu zadłużeniowego pogarsza nastroje inwestorów. Jednak obligacje krajowych emitentów nadal pozostają jedną z bezpieczniejszych form lokowania oszczędności.

— Rynek obligacji nie jest jeszcze tak płynny jak rynek akcji, ale są serie papierów, których płynność, mierzona relacją miesięcznego obrotu do wartości emisji, przekracza10 proc. — zapewnia Kamil Artyszuk, analityk z Domu Maklerskiego Banku BPS. Mocno rozwija się również rynek obligacji korporacyjnych. Dominują tu deweloperzy i spółki działające w sektorze windykacji i faktoringu.

— Obligacje stabilnych firm stanowią alternatywę inwestycyjną dla obligacji skarbowych, które, w opinii wielu uczestników rynku, są już relatywnie drogie — wyjaśnia Wojciech Juroszek z AgioFunds.

Jego zdaniem rynek obligacji korporacyjnych dodatkowo wzmacnia słaba koniunktura na rynku akcji. Obligacje korporacyjne emitentów o dobrej kondycji finansowej i ratingu inwestycyjnymoferują rentowność średnio 8-11 proc. zależnie od terminu wykupu i jakości zabezpieczenia. Z punktu widzenia indywidualnego klienta korzystniejsze jest lokowanie oszczędności w funduszu obligacji korporacyjnych, bo inwestuje w zróżnicowany portfel obligacji.

— Jednak ich wyniki zależą od sytuacji na rynku i efektywności zarządzających. Godne polecenia są obligacje korporacyjne zabezpieczone i obligacje spółdzielcze — mówi Kamil Artyszuk. Specjalista z Domu Maklerskiego Banku BPS uważa, że dość bezpieczne są obligacje emitowane przez deweloperów. Mimo że ten segment jest jeszcze dość słabo rozwinięty, obligacje firm takich jak Trust, Robyg czy Scan Development dają 9-procentowy zarobek.

— Rynek obligacji to największy i najważniejszy segment rynku finansowego. Inwestor, który chce w miarę bezpiecznie i spokojnie zainwestować pieniądze na dłuższy czas, powinien mieć odpowiednią wiedzę z dziedziny oceny ryzyka inwestycyjnego poszczególnych rodzajów obligacji bez względu na to, czy są to obligacje skarbowe, czy korporacyjne. Aby skutecznie inwestować na tym rynku w średnim terminie, należy dobrze znać zasady zarządzania ryzykiem stopy procentowej — uprzedza Wojciech Juroszek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu