Obligacje, które wywołały kryzys, znów uważane za bezpieczne schronienie

opublikowano: 28-08-2017, 14:04
aktualizacja: 28-08-2017, 14:06

Globalne towarzystwa zarządzania aktywami sięgają po obligacje oparte na najbardziej ryzykownych kredytach hipotecznych, donosi agencja Bloomberg.

Obligacje oparte na kredytach hipotecznych subprime, które wywołały kryzys finansowy, znów są uważane za bezpieczną inwestycję. Kupują je tacy giganci zarządzania aktywami jak Pimco oraz Goldman Sachs Asset Management, dla których są alternatywą wobec obligacji korporacyjnych o ratingach poniżej inwestycyjnego. Według nich tzw. obligacje śmieciowe oferują zbyt niskie rentowności, zważywszy na ryzyko z nimi związane. Tymczasem ryzyko związane z obligacjami hipotecznymi jest na tyle niewielkie, że rentowności są atrakcyjne.

„Te przetasowania w portfelach to kolejny znak, że hossa na rynku obligacji korporacyjnych traci impet” – komentuje agencja Bloomberg.

W okresie po kryzysie finansowym wielu inwestorów ograniczyło zaangażowanie w obligacjach hipotecznych, zastępując je uważanymi wówczas za bardziej bezpieczne obligacjami korporacyjnymi. Sytuację odwróciły jednak oznaki dobrej koniunktury na amerykańskim rynku nieruchomości oraz fakt, że hossa na rynku obligacji śmieciowych zepchnęła ich rentowności do mało atrakcyjnych poziomów.

- Koniunktura w nieruchomościach ma ręce i nogi. To sektor, do którego jesteśmy przekonani najbardziej – zauważa w rozmowie z Bloombergiem Mark Kiesel, główny zarządzający obligacjami w Pimco.

W sierpniowym raporcie Pimco zaleciło inwestorom ograniczenie zaangażowania w akcjach i obligacjach śmieciowych oraz kupowanie obligacji skarbowych USA oraz hipotecznych, które zdaniem towarzystwa mają szansę zyskiwać nawet w przypadku łagodnej recesji. Tymczasem Mike Swell z Goldman Sachs AM wskazuje na znaczny popyt na papiery hipoteczne przy jednocześnie ograniczonej ich podaży (w ciągu dziesięciu lat rynek tych obligacji skurczył się ponadtrzykrotnie).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje, które wywołały kryzys, znów uważane za bezpieczne schronienie