Obligacje nerwowe po porannej wyprzedaży, złoty słaby

opublikowano: 31-10-2003, 11:23

Reuters: W piątek rano inwestorzy sprzedawali polskie obligacje, co spowodowało, że rentowność papierów pięcioletnich na krótko wzrosła do poziomu 7,0 procent przy niskiej płynności i dużych wahaniach na rynku.

Jednakże po wczesnej fali wyprzedaży, pojawiły się nieśmiałe zlececia kupna, które spowodowały że benchmarkowe "pięciolatki" odzyskała trochę na wartości a ich rentowność spadła do poziomu 6,91 procent.

Złoty był nadal słaby, do czego zdaniem dealerów przyczyniły się czwartkowe wypowiedzi przedstawicielki agencji ratingowej Standard&Poor's, która w wywiadzie dla Reutera powiedziała że spodziewa się, że rząd będzie miał trudności z przeforsowaniem ogłoszonego niedawno pakietu reform fiskalnych, co może spowodować, że Polska wejdzie do strefy euro po roku 2010.

"Rynek jest nadal nerwowy, a płynność niska. Nerwowość inwestorów jest tak duża, że nie sposób przewidzieć jak będą zachowywały się obligacje" - powiedział Maciej Słomka, szef dealerów papierów dłużnych w Pekao SA.

Czwartkowe komentarze S&P spowodowały, że kurs złotego przełamał kluczowy poziom 4,02 wobec dolara, a uruchomienie automatycznych zleceń sprzedaży wywołało osłabienie polskiej waluty i zloty wahał się w stosunku do dolara w przedziale 4,02-4,05.

"Rano pojawiło się trochę zleceń sprzedaży dolara ze strony krajowych banków, co wsparło złotego, ale generalnie nastroje nie są najlepsze i trudno kursowi będzie powrócić do poziomu poniżej 4,0 (złotych do dolara)" - powiedział jeden z dealerów.

Ubiegłomiesięczna wyprzedaż obligacji wywołana obawami, czy rząd będzie w stanie wprowadzić proponowane reformy fiskalne spowodowała, że rentowności obligacji dwu- i pięcioletnich wzrosły o 110-130 punktów bazowych.

ING Financial Markets w nocie analitycznej opublikowanej w czwartek po południu radzi obecnie swoim klientom kupno papierów dwuletnich.

"Naszym zdaniem przesunięcia wzdłuż krzywej rentowności były nadmierne. Szczególnie papiery dwuletnie wydają się być obecnie atrakcyjne" - podał ING, dodając, że podstawowe czynniki ryzyka to podaż papierów, czynniki inflacyjne i rozwodnienie reform fiskalnych.

Rentowność obligacji dwuletnich waha się obecnie na poziomie 6,3-6,4 procent. ING prognozuje, że w grudniu może ona wynieść 5,3 procent, a w lutym 2004 roku - pięć procent.

W piątek o godzinie 16.00 zostaną opublikowane dane na temat deficytu obrotów bieżacych we wrześniu. Zdaniem analityków potwierdzą one nadal silną dynamikę eksportu. Według przeprowadzonej przez Reutera ankiety wrześniowy deficyt wyniesie 268 milionów euro wobec 188 milionów euro w sierpniu.

--------------------------KURSY RYNKOWE O GODZ. 10:07------------------------------------

Euro/złoty 4.6767 wobec 4,6863 w czwartek o godzinie 16.00.

Dolar/złoty 4.0198 wobec 4,0045

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI

2-letnie (OK0405) 6,4 proc. wobec 6,32 proc.

5-letnie (PS0608) 6,91 proc. wobec 6,81 proc.

---------------------------------------------------------------------------------------

((Autor: Marta Karpińska; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: marta.karpinska.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje nerwowe po porannej wyprzedaży, złoty słaby