Obligacje nie tracą impetu

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 05-12-2012, 00:00

Choć stanowisko Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce poznamy dopiero w środę, to posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy dłużnych mają liczne powody do zadowolenia już dzisiaj.

Patrząc na kwotowania WIBOR i kontraktów FRA (Forward Rate Agreement) z wtorku, obniżka o 25 pkt baz jest już uwzględniona w cenie. Co więcej, kolejnego cięcia należy spodziewać się już w styczniu 2013 r. Rozpoczęty w listopadzie cykl obniżek stóp procentowych w Polsce powinien, zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, zakończyć się na przełomie maja i czerwca 2013 r. W tym czasie stopa referencyjna NBP może spaść do rekordowo niskich 3,25 pkt baz. Mimo jużbardzo niskich rentowności polskich skarbówek, oznacza to dalszy ich spadek (czyli wzrost ceny).

Hossa na rynku krajowego długu powinna więc trwać w najlepsze, a wszelkie sugestie o jej możliwym rychłym zakończeniu wydają się być przedwczesne. Mało prawdopodobnym jest również scenariusz zakładający odwrót inwestorów zagranicznych z naszego rynku w wyniku pogarszającego się otoczenia makro. W zeszłym tygodniu rentowność naszych dziesięciolatek spadła po raz pierwszy w historii poniżej 4 proc. — i to pomimo zaskakująco słabych danych o polskim PKB w trzecim kwartale 2012 r. Oczywiście, spadek PKB powinien martwić, jednak nie zmienia ogólnych perspektyw dla naszej gospodarki. Gdyby czwarty kwartał okazał się równie słaby pod względem wzrostu PKB, to i tak w 2012 r. jego tempo wyniesie około 2 proc. Tym samym, w perspektywie kilku najbliższych miesięcy nasz kraj nadal pozostaje „zieloną wyspą” i atrakcyjnym miejscem do pomnażania kapitału dla inwestorów. Co więcej, to właśnie pogarszająca się kondycja naszej gospodarki uprawdopodabnia wspomniany wcześniej scenariusz działań RPP kreślony przez rynki.

PIOTR KRAWCZYŃSKI

PZU Inwestycje

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy