Obligacje nieco niżej, złoty bez większych zmian

Piotr Kuczyński
15-07-2003, 10:03

WARSZAWA (Reuters) - Złoty otworzył się na niezmienionym poziomie wobec starego koszyka euro/dolar w trakcie wtorkowej sesji, a ceny obligaci były nieznacznie niższe dzięki wzrostowi rocznej inflacji w czerwcu do 0,8 procent.

Komentarze przedstawicieli banku centralnego po publikacji danych o inflacji potwierdziły rynkowe oczekiwania, że NBP powstrzyma się od redukcji stóp procentowych na lipcowym spotkaniu, które rozpoczyna się w czwartek i kończy w piątek.

Jednakże wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, według dealerów mogą oznaczać początek debaty, czy i kiedy w tym roku bank centralny wróci do obniżek kosztów pieniądza.

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Bogusław Grabowski ocenił w poniedziałek, że proces spadku inflacji dobiegł końca i w obecnej sytuacji nie ma co myśleć o dalszym rozluźnianiu polityki pieniężnej.

Według Grabowskiego na koniec roku inflacja przekroczy lekko dwa procent i wyniesie od dwóch do 2,2 procent. Ale według ostatnich ankiet Reutera, uśredniony szacunek inflacji na koniec roku wynosi 1,6 procent.

"Ogólne odczucie jest takie, że następne cięcie będzie we wrześniu. Ceny żywności pokażą czyje przewidywania okażą się prawdziwe" - powiedział jeden z warszawskich dealerów.

Na rynku walutowym spodziewany jest kolejny dzień niższych obrotów, spowodowany okresem wakacyjnym. Złoty może się poruszać w wąskim paśmie rzędu dwóch groszy, w którym polska waluta wahała się przez ostatni tydzień.

---------------------------KURSY RYNKOWE O GODZ. 9.58 -----------------------------------

Euro/złoty 4,4390 wobec 4,4388 w poniedziałek po południu

Dolar/złoty 3,9335 wobec 3,9310

RENTOWNOŚCI OBLIGACJI

2-letnie (OK0405) 4,88 wobec 4,85 proc.

5-letnie (PS0608) 5,03 proc. wobec 5,10 proc.

10-letnie (DS1013) 5,21 proc. wobec 5,20 proc.

-----------------------------------------------------------------------------------------

((Autor: Patrick Graham; Redagował: Kuba Kurasz; warsaw.newsroom@reuters.com;

Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: patrick.graham.reuters.com

@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obligacje nieco niżej, złoty bez większych zmian