Obligacje Rosji tanieją najmocniej od marca ubiegłego roku

opublikowano: 15-04-2021, 10:52

Oczekiwanie na ogłoszenie amerykańskich sankcji spowodowało wyprzedaż obligacji Rosji. Inwestorzy obawiają się skutków skorzystania przez Waszyngton z „opcji nuklearnej”, wiszącej nad rynkiem od lat.

Rentowność denominowanych w rublu obligacji OFZ z terminem wykupu za 10 lat poszła w górę aż o 27 pkt. bazowych, najmocniej od zawirowań na rynku ponad rok temu wywołanych pierwszą reakcją na szybki postęp pandemii COVID-19.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg dowiedział się nieoficjalnie, że administracja Joe Bidena chce zakazać amerykańskim instytucjom finansowym handlu nowym długiem emitowanym przez bank centralny Rosji, rosyjskie Ministerstwo Finansów oraz fundusz inwestycyjny Rosji. Decyzja ma zostać ogłoszona w tym tygodniu, ale dokładny terminarz stosowania sankcji nie jest znany.

- To negatywne dla OFZ i rubla w krótkim terminie – powiedział Dmitrij Dołgin, ekonomista ING Groep w Moskwie.

Zaznaczył, że rynek spekulował o takich sankcjach od lat, a prawdopodobieństwo zastosowania ich rosło od połowy 2020 roku, osłabiając notowania rubla i długu Rosji. Według Dołgina, objęcie sankcjami OFZ nie zagraża stabilności finansowej kraju, bo rosyjskie banki będą "wchłaniać“ dług emitowany przez Ministerstwo Finansów.

- Wpłynie to jednak na ceny z powodu zredukowanego popytu, bo w dobrych latach nierezydenci kupowali nawet dwie trzecie emisji – podkreślił.

Administracja Joe Bidena ma zastosować sankcje wobec Rosji za ingerowanie w wybory prezydenckie w 2020 roku, cyberataki na instytucje w USA, a także ostatnie działania wymierzone w Ukrainę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane