Obligacje wrócą do łask inwestorów

Konrad Soszyński
opublikowano: 17-11-2003, 00:00

Po gwałtownej wyprzedaży złotego i obligacji skarbowych, jaka nastąpiła pod koniec października, ostatnie dni były bardzo dobre dla inwestorów. W środę na rynek zaczęły napływać coraz lepsze informacje. Najpierw wicepremier Jerzy Hausner poinformował, że zamierza spotkać się z przedstawicielami Platformy Obywatelskiej, by przekonywać ich do swojego programu racjonalizacji wydatków publicznych. Później zaś napłynęły informacje ze Stanów Zjednoczonych o wzrostach cen na rynku papierów dłużnych.

Dane te oraz informacje o uchwaleniu przez Sejm części ustaw podatkowych na 2004 rok zostały zdyskontowane przez rynek papierów dłużnych dopiero w czwartek rano, kiedy to rozpoczął się powolny proces spadku dochodowości papierów skarbowych. Jednak prawdziwy rajd wywołała informacja o tym, że Platforma Obywatelska zamierza udzielić kredytu zaufania Jerzemu Hausnerowi i jego programowi racjonalizacji wydatków publicznych. To spowodowało spadek rentowności obligacji o 10 pkt baz. (0,1 pkt proc.), co w przypadku papierów 10-letnich oznaczało spadek dochodowości z 6,87 proc. do 6,77 proc.

To nie był koniec dobrej passy polskich papierów skarbowych. Pomogła im hossa na rynku obligacji w Ameryce. Jednak tym, co zepchnęło dochodowości obligacji złotowych do poziomu nie notowanego od 28 października, była informacja o odrzuceniu w Sejmie znaczną większością głosów wotum nieufności wobec wicepremiera Jerzego Hausnera.

Obecnie można już śmielej twierdzić, że krajowy rynek obligacji ma za sobą najgorsze chwile. Coraz wyraźniejszy wzrost zaufania rynków finansowych dla działań rządu powinien przełożyć się na dalsze spadki rentowności papierów skarbowych. Sądzę, że do końca roku możemy oczekiwać spadku dochodowości 10-letnich obligacji skarbowych do poziomu 6,4-6,5 proc. Jedynym zagrożeniem dla tego scenariusza może być wzrost niepewności, który wywoła zapewne planowany na grudzień wybór nowych członków RPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Soszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obligacje wrócą do łask inwestorów