Obligacje znów drożały

Kamil Zatoński
opublikowano: 23-12-2005, 00:00

Sprzedaż detaliczna w listopadzie okazała się niższa od oczekiwań ekonomistów (7,3 proc. wobec prognozowanych 8,3 proc.), co było dobrą wiadomością dla posiadaczy obligacji. Bezpośrednio po publikacji danych ceny papierów wzrosły, co przełożyło się na spadki rentowności we wszystkich segmentach. Po dwóch porcjach informacji makroekonomicznych, niekorzystnych dla inwestujących w bezpieczne papiery (dane o płacach i dynamice produkcji przemysłowej), uczestnicy wreszcie doczekali się danych, które pozwalają trwać nadziejom na obniżki stóp.

Większy ruch na rynku zaczął się jednak dopiero po południu, kiedy rentowności w sektorze pięcio- i dziesięcioletnich papierów spadły nawet o 3-5 pkt bazowych Pod koniec notowań na rynek dotarły jeszcze jedne dobre dane — o inflacji bazowej (1,1 proc. w listopadzie). I choć oczekiwania były zbliżone, to dane po raz kolejny pokazują, że presja inflacyjna jest minimalna, a wzrost cen będzie hamował wciąż bardzo silny złoty. O 16.10 rentowność dwuletnich papierów wyniosła 4,56 proc., pięcioletnich 4,92 proc., a dziesięcioletnich 5,07 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obligacje znów drożały