Obligatariusze chcą od Elektrimu płatności końcowej

(Artur Szymański)
opublikowano: 27-10-2006, 14:56

Obligatariusze Elektrimu z zadowoleniem przyjęli spłatę przez Elektrim kwoty głównej i odsetek od obligacji, ale chcą jeszcze tzw. płatności końcowej.

Obligatariusze Elektrimu z zadowoleniem przyjęli spłatę przez Elektrim kwoty głównej i odsetek od obligacji, ale chcą jeszcze wyegzekwować od konglomeratu tzw. płatność końcową.

Chodzi o 25 proc. nadwyżki majątku Elektrimu ponad kwotę 160 mln euro, poinformował w piątek Mirosław Obarski, rzecznik obligatariuszy.

„Mamy nadzieję, że spłata kwoty głównej otwiera nowy rozdział w stosunkach Elektrimu z wierzycielami i w przypadku płatności końcowej nie będzie konieczności stosowania środków prawnych” – powiedział Obarski dziennikarzom.

Według obligatariuszy, płatność końcowa to 25% wartości majątku Elektrimu powyżej 160 mln euro. Jest to integralna część obligacji należna w zamian za zrzeczenie się zamienności na akcje, niskie odsetki i rozłożenie spłaty w czasie.

Obligatariusze oceniają, że płatność końcowa jest już wymagalna, póki co jednak nie została określona przez sąd wartość posiadanego faktycznie przez Elektrim majątku. „Pamiętamy o płatności końcowej i będziemy to egzekwować. Wrócimy do tej sprawy za jakiś czas” – powiedział Obarski.

Elektrim podał w komunikacie w czwartek w nocy, że spłacił swoich obligatariuszy przekazując im kwotę 525 mln euro, obejmującą kapitał podstawowy, odsetki oraz koszty powiernika.

Prawnicy Elektrimu potwierdzili w piątek w sądzie, że środki na spłatę pochodziły z zapłaty, jaką Deutsche Telekom uiścił niedawno spółce w związku z wykonaniem opcji call na udziały Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC).

DT ogłosiło wcześniej, że zapłaciło 600 mln euro za 48 proc. udziałów PTC nabytych w drodze wykonanej we wrześniu opcji call. Podstawą do egzekucji opcji był wyrok Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu, który kwestionuje Elektrim Telekomunikacja, spierający się z DT i Elektrimem o udziały w PTC.

W piątek Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił wniosek Elektrimu Telekomunikacja, kontrolowanego przez francuski koncern Vivendi, o ogłoszenie upadłości Elektrimu.    ISB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Obligatariusze chcą od Elektrimu płatności końcowej