Czytasz dzięki

Obniżka stóp ograniczyła zwyżki WIG20

Konrad Ryczko, DM BOŚ
opublikowano: 28-05-2020, 17:37

W trakcie czwartkowego handlu główny indeks, WIG20, zyskał 0,64%, notując1718 pkt. Przejściowo udało się przetestować 1757 pkt. jednak docelowa zniżka sektora bankowego rzutowała na główny indeks.

MWIG40 podbił o 0,06% podczas gdy sWIG80 zyskał 0,18%. Sub-indeks WIG-Banki stracił dziś 2,5% po obniżce stóp przez RPP. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,825 mld z czego 1,56 mld przypadło na sam WIG20.

Zobacz więcej

GPW

Puls Biznesu

Jeszcze przed startem sesji dało się wyczuć pewną ostrożność inwestorów w zakresie oceny perspektyw rynku. W środę, intra-sesyjnie, WIG20 oddał dużą część zwyżek co podbiło awersję do kupowania po coraz wyższych cenach. Globalnie jednak zachodnie indeksy kontynuowały ruch na północ na bazie oczekiwań co do „funduszu odbudowy” w ramach UE oraz odmrażania gospodarki w USA. Teoretycznie kluczowe publikacje makro z USA przyjęte zostały bez większych emocji. Zarówno wnioski o zasiłek (2,123 mln) jak i zamówienia na dobra trwałe (-17,2%) wypadły blisko prognoz. Globalnie, w tle, tli się jednak wątek powrotu napięć na linii USA-Chiny, który docelowo może rzutować na perspektywy odbicia gospodarczego.

Lokalnie na, niespodziewaną, gwiazdę sesji wyrosła RPP. Rada zdecydowała się na obniżkę stopy referencyjnej o 40pb. podczas gdy zdecydowana część rynku spodziewała się pozostawienia stóp bez zmian. Tym samym główna stopa procentowa wynosi obecnie 0,1%. Rynek został wyraźnie zaskoczony ruchem RPP. Przejściowo sub-indeks, WIG-Banki, zwyżkował dziś ponad 5%, kontynuując wczorajsze odbicie. W ciągu kilkunastu minut zameldował się jednak na -2,5% spadkach. Najmocniej dotknięte spadkami zostały walory Millennium (-6,7%) oraz Handlowego (-4,8%). Schłodzenie sektora bankowego skutecznie ograniczyło wszelkie próby podbicia WIG20. Inwestorzy zastanawiają się obecnie czy RPP jest skłonna, wzorem zagranicznych instytucji centralnych, do decyzji dot. ujemnych stóp procentowych czy może większość czynników ryzyka (związanych z wpływem % na sektor) jest już w cenach. Ponadto na szerokim rynku warto wspomnieć o ponad 4% podbiciu akcji CDR (korekta wczorajszej zniżki). Najmocniejsze zwyżki, na szerokim rynku, zanotowały dziś akcje KCI (+30%) oraz KG Efekt (+27%). Na drugiej stronie tabeli widniały walory Rubiconu (-22%) oraz Herkulesa (-11,8%). W obydwu przypadkach była to korekta ostatnich mocnych wzrostów na akcjach.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsze ograniczenie zwyżek WIG20 wykazują analogię z wczorajszym ruchem (choć powody były inne). Niemniej zakres 1700 pkt., wybicia z ostatniej konsolidacji, zostaje podtrzymany. Nie przekreśla to więc scenariusza podążania za rynkami bazowymi.


 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, DM BOŚ

Polecane