Obniżka tak, ale w czerwcu

Marek Knitter
opublikowano: 21-05-2002, 00:00

Tylko kilka banków spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej na spotkaniu pod koniec maja zredukuje stopy o 50 pkt bazowych. Większość jest zdania, że rada poczeka na inflację majową i dopiero w czerwcu podejmie decyzję. Mimo takiego nastawienia popyt na wczorajszym przetargu utrzymał się na przyzwoitym poziomie i wyniósł ponad 1,8 mld zł.

Resort finansów podaż banów na wczorajszej aukcji 52-tygodniowych ustalił na 700 mln zł. Średnia rentowność spadła do 9,345 proc. z 9,391 proc. zanotowanych na poprzedniej aukcji. Należy spodziewać się dalszych niewielkich spadków rentowności przynajmniej do początku czerwca. Jeżeli RPP nie obniży stóp w maju, to oczekiwania na taką decyzję znów wzrosną wraz z opublikowaniem danych na temat wskaźnika cen żywności za I połowę maja.

Większość ekonomistów spodziewa się, że inflacja majowa wyniesie około 2,6 proc. Przy takim poziomie RPP nie pozostanie nic innego, jak zredukować stopy na kolejnym spotkaniu. Biorąc pod uwagę taki scenariusz należy spodziewać się dynamicznych spadków rentowności bonów skarbowych dopiero na czerwcowych aukcjach.

Na kolejnym przetargu resort finansów zaproponuje inwestorom ponownie bony 52-tygodniowe. Podaż papierów została podniesiona do 800 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obniżka tak, ale w czerwcu