Obniżył się popyt wewnętrzny

Robert Kurowski
opublikowano: 23-10-2000, 00:00

Obniżył się popyt wewnętrzny

Dane o wzroście produkcji przemysłowej o 5,0 proc. w stosunku rok do roku i poprawa sytuacji na światowych giełdach doprowadziły do stabilizacji złotego na poziomie około 4,67 zł za dolara, utrzymania się rentowności obligacji dwuletnich na poziomie około 18,40 proc. i spadku rentowności pięcioletnich o 10 punktów bazowych do 15,25 proc. Stało się tak mimo czwartkowych wypowiedzi wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego Ryszarda Kokoszczyńskiego, który uznał za nieprawdopodobne obcięcie stóp procentowych w pierwszej połowie przyszłego roku.

DANE o zmianach wielkości produkcji przemysłowej i 19-procentowym spadku sprzedaży samochodów potwierdziły — widoczny od kilku miesięcy we wskaźnikach wyprzedzających koniunktury — spadek popytu wewnętrznego. W tych warunkach niepokojący jest 0,8-procentowy (w relacji miesiąc do miesiąca) wzrost cen produkcji przemysłowej we wrześniu (wobec 0,4 proc. w sierpniu) i 8,4-procentowy wzrost cen w relacji rok do roku, oznaczający stopniowe przenoszenie się presji inflacyjnej z rynku żywności i paliw na ceny towarów, a pośrednio na ceny dóbr konsumpcyjnych. Takie statystyki w połączeniu z pogarszającymi się wskaźnikami wyprzedzającymi koniunktury w krajach strefy euro i rosnącym bezrobociem w kraju (z 13,9 proc. do 14,0 proc. we wrześniu) sugerują, że tempo wzrostu gospodarczego osłabnie w najbliższych miesiącach, a tym samym wzrost PKB w całym 2000 roku ustali się na poziomie 4,8-4,9 proc.

INFORMACJE te mogłyby zapowiadać spadek stóp procentowych w ciągu najbliższego półrocza, jednak zagrożeniem dla takiego scenariusza są padające od pewnego czasu ze strony SLD sugestie o konieczności złagodzenia dyscypliny fiskalnej w przyszłorocznym budżecie, szczególnie wobec zagrażającego trwałości rządu kryzysu w AWS. Według mojej oceny, to właśnie problemy z uchwaleniem przyszłorocznego budżetu będą w najbliższych tygodniach najbardziej rzutować na wycenę złotego i obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Obniżył się popyt wewnętrzny