Czytasz dzięki

OBOP: 73 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-08-2005, 18:06

Prawie trzy czwarte Polaków (73 proc.) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku; niemal co piąty (19 proc.) wierzy w dobry kierunek przemian - wynika z sierpniowego sondażu TNS OBOP, którego wyniki PAP otrzymała w środę.

Prawie trzy czwarte Polaków (73 proc.) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku; niemal co piąty (19 proc.) wierzy w dobry kierunek przemian - wynika z sierpniowego sondażu TNS OBOP, którego wyniki PAP otrzymała w środę.

    Nastroje Polaków w sierpniu poprawiły się w porównaniu z lipcem. O 5 pkt proc. wzrósł odsetek osób uważających, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku (z 14 do 19 proc.); o 3 pkt proc. (z 76 do 73 proc.) spadł odsetek oceniających bieg spraw jako zły.

    Opinię, że sprawy idą w dobrym kierunku, częściej niż ogół respondentów wyrażają uczniowie i studenci, kierownicy i specjaliści  oraz osoby oceniające swoją sytuację materialną jako dobrą. Optymistami, jeśli chodzi o kierunek biegu spraw, są również zwolennicy Platformy Obywatelskiej oraz osoby deklarujące centroprawicowe poglądy polityczne.

    Pesymistami w ocenie kierunku biegu spraw w Polsce, częściej niż inni, są osoby w wieku od 50 do 59 lat, a także bezrobotni, rolnicy, osoby oceniające swoją sytuację materialną jako złą oraz sympatycy PSL i Samoobrony.

    W sierpniu co trzeci badany (33 proc.) wskazywał, że polska gospodarka znajduje się w stanie rozwoju; przeciwną opinię wyrażało prawie dwie trzecie respondentów (64 proc.). Kryzys gospodarki jest głęboki - zdaniem 31 proc. badanych, a lekki w opinii 33 proc. badanych; 1 proc. respondentów uważa, że polska gospodarka rozwija się dynamicznie.

    W porównaniu z lipcem oceny stanu polskiej gospodarki poprawiły się - o 6 pkt procentowych wzrósł odsetek respondentów, przekonanych, że gospodarka rozwija się (z 27 do 33 proc.); o 2 pkt spadł tych, którzy uważają, że jest w kryzysie (z 66 do 64 proc.).

    Badani z wyższym wykształceniem postrzegają stan gospodarki dużo bardziej optymistycznie od tych z wykształceniem zawodowym, a mieszkańcy miast powyżej 500 tys. dużo bardziej optymistycznie od mieszkańców wsi.

    Zdaniem co piątego Polaka (20 proc.), w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności poprawią się. 39 proc. badanych jest przekonanych, że nie ulegną one zmianie, a 37 proc. uważa, że się pogorszą. 8 proc. Polaków oczekuje znacznego pogorszenia materialnych warunków życia w perspektywie najbliższych trzech lat.

    W porównaniu z początkiem lipca przewidywania respondentów co do materialnych warunków życia w perspektywie najbliższych trzech lat są nieco bardziej optymistyczne. Odsetek respondentów będących zdania, że poziom życia polepszy się wzrósł o 3 punkty procentowe (z 17 do 20 proc.), a uważających przeciwnie spadł o 4 punkty (z 41 do 37 proc.).

    Sondaż zrealizowano w dniach od 4 do 8 sierpnia 2005 na ogólnopolskie, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski, w wieku 15 lat i więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane