Czytasz dzięki

OBOP: ponad połowa Polaków pozytywnie o członkostwie w UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-08-2005, 15:29

Choć ponad połowa Polaków (56 proc.) uważa wejście Polski do Unii Europejskiej za dobre dla kraju, to zdaniem 76 proc. członkostwo w UE nie miało istotnego wpływu na ich życie - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP przekazanego we wtorek PAP.

Choć ponad połowa Polaków (56 proc.) uważa wejście Polski do Unii Europejskiej za dobre dla kraju, to zdaniem 76 proc. członkostwo w UE nie miało istotnego wpływu na ich życie - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP przekazanego we wtorek PAP.

    Niezmienny od trzech miesięcy pozostaje odsetek osób obojętnie nastawionych do członkostwa; podobnie jak w czerwcu i lipcu wynosi on 28 proc. 4 proc. Polaków wciąż nie ma na ten temat sprecyzowanego zdania.

    Tylko 23 proc. ankietowanych uważa, że wejście Polski do Unii zmieniło ich życie: na gorsze - 13 proc. lub na lepsze - 10 proc.

    Zdaniem ankietowanych, wraz z wejściem do Unii zmieniła się również sytuacja kraju - 41 proc. uważa, że były to zmiany na lepsze, a 16 proc. - że na gorsze. Ponad połowa respondentów (64 proc.) dostrzegła też zmianę statusu Polski na arenie międzynarodowej - 55 proc. zauważyło poprawę pozycji, a 9 proc. pogorszenie.

    Natomiast zdaniem 27 proc. ankietowanych, po wejściu do UE sytuacja Polski na arenie międzynarodowej nie zmieniła się.

    Przekonanie o korzystnym wpływie członkostwa w UE na sytuację Polski rośnie wraz z lepszą sytuacją materialną i z większym zainteresowaniem polityką. Ponadto, częściej niż pozostali wysoko oceniają członkostwo Polski w UE absolwenci wyższych uczelni, kierownicy i specjaliści, pracownicy administracji i usług oraz młodzi ludzie.

    Członkostwo oceniają pozytywnie mieszkańcy najmniejszych (do 20 tys. mieszkańców) i największych (ponad 500 tys. mieszkańców) miast. Większe od innych poparcie dla obecności Polski w Unii wyrażają też zwolennicy SLD, koalicji SdPl-UP-Zieloni 2004 i PO.

    Dezaprobata dla unijnego członkostwa jest stosunkowo najwyższa wśród zwolenników LPR, Samoobrony i bezrobotnych.

     Badanie przeprowadzono 4-8 sierpnia na 1004-osobowej, reprezentatywnej, losowej próbie mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane