Oborniki złożyły pozew przeciw BFM

Ryszard Gromadzki
23-11-2001, 00:00

Wielkopolskie Fabryki Mebli złożyły pozew przeciwko Bydgoskim Fabrykom Mebli. Firma żąda zaniechania rozpowszechniania informacji o kopiowaniu przez Oborniki produkowanego przez BFM zestawu meblowego Louie Philip.

Według zarządu obornickiej spółki, pomówienie dotyczy programu WFM o nazwie Avignon, obejmującego zestaw jadalniany i sypialnię, będącego w całości autorskim produktem obornickiej spółki. WFM zostały poinformowane przez swoich kluczowych odbiorców o przesłanym im przez BFM piśmie, w którym zarzucono obornickiej fabryce skopiowanie mebli i wyprodukowanie na ich bazie programu Avignon. Zarząd WFM twierdzi, że to pismo jest czynem nieuczciwej konkurencji.

WFM zleciła sporządzenie przez biegłego rzecznika patentowego opinii, który stwierdził, iż różnice pomiędzy zestawem z BFM i obornickim Avignonem są widoczne i łatwe do wyodrębnienia, przez co twierdzenie o kopiowaniu mebli jest bezpodstawne.

WFM wysłały do bydgoskiej fabryki pismo przedsądowe z żądaniem powstrzymania się od dalszych czynów nieuczciwej konkurencji, zamieszczenia w trzech dziennikach o zasięgu ogólnopolskim przeprosin dla WFM za pomówienie oraz wypłaty zadośćuczynienia wysokości 2 mln zł.

Wystąpienie z kontrpozwem przeciwko WFM zapowiada Romuald Wawrzyniak, prezes BFM.

— Program Avignion (zestaw jadalni i sypialni), z którym WFM debiutował na rynku wiosną 2001 r., jest skopiowany z naszego programu o nazwie Louie Philip (składa się on również z jadalni i sypialni). Cała różnica polega na tym, że meble z obornickiego zestawu są tylko o kilkanaście procent mniejsze od naszych — wyjaśnia prezes Wawrzyniak.

Według niego, wobec żądań stawianych przez WFM, spółce z Bydgoszczy nie pozostaje nic innego jak tylko skierowanie sprawy przeciwko WFM do sądu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oborniki złożyły pozew przeciw BFM