Obóz byków jest zaskakująco liczny

KZ, Seekingaplha.com
opublikowano: 04-11-2008, 11:33

Amerykańscy zarządzający aż kipią od  optymizmu – wynika z badań. Lubią się też przechwalać.

Według badania, przeprowadzonego przez „Barron’s”, znany amerykański magazyn dla finansistów, aż połowa ankietowanych zarządzających należy do obozu byków. 17 proc. ankietowanych to niedźwiedzie, ale tylko 4 proc. jest zdania, że na koniec tego roku Dow Jones wynosić będzie mniej, niż 8175 pkt. (wczoraj na zamknięciu sesji wyniósł 9319 pkt.). Mediana prognoz poziomu DJIA zakłada wzrost indeksu o ok. 14 proc. do końca grudnia.

Oto kilka innych interesujących statystyk:
• 62 proc. ankietowanych uważa, że akcje są obecnie niedowartościowane; tylko 7 proc. jest zdania, że papiery wciąż są za drogie.
• Aż 91 proc. odpytywanych oczekuje recesji w najbliższym roku, ale większość uważa, że nie potrwa ona dłużej, niż 12 miesięcy.
• 62 proc. spodziewa się normalizacji sytuacji na rynku kredytowym w ciągu zaledwie pół roku. Tylko 15 proc. przewiduje, że zajmie to więcej, niż rok.
• Siedmiu na dziesięciu badanych jest przekonanych, że to właśnie akcje będą najlepszą inwestycją w 2009 r. 13 proc. woli trzymać gotówką, 11 proc. – obligacje.
• Połowa zarządzających określa swoją obecną strategię jako defensywną, 20 proc. jako agresywną, a 30 proc. – neutralną.
• Średnio 62 proc. portfela menedżerowie budują z blue chipów, 20 proc. z akcji średnich spółek, a 18 proc. – z tych o najmniejszej kapitalizacji.
• Średni spodziewany wzrost PKB w USA w 2009 r. do 0,49 proc. (0,15 proc. w 2008 r.) Inflacja ma sięgnąć 3 proc.

I na koniec najlepsze: aż 83 proc. (!) ankietowanych twierdzi, że od początku roku osiągnęło lepsze wyniki zarządzania, niż wyniosła zmiana indeksu S&P500.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, Seekingaplha.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Obóz byków jest zaskakująco liczny