Obraduje rząd, premier ma podać nazwiska nowych ministrów

PAP
opublikowano: 13-10-2009, 12:17

We wtorek po godz. 11 rozpoczęło się posiedzenie rządu. Po jego zakończeniu premier Donald Tusk ma podać nazwiska trzech nowych ministrów: spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i sportu.

Ze źródeł zbliżonych do rządu PAP dowiedziała się, że nowym ministrem spraw wewnętrznych ma zostać Jerzy Miller (wojewoda małopolski), sprawiedliwości - najprawdopodobniej Krzysztof Kwiatkowski, a sportu - Adam Giersz. Kwiatkowski i Giersz są wiceministrami w swoich resortach.

Rzecznik rządu Paweł Graś pytany, kiedy premier poinformuje o ewentualnej dymisji szefa CBA Mariusza Kamińskiego, powiedział, że informacji o wszystkich decyzjach personalnych należy spodziewać się we wtorek.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu, nie zapadła jeszcze decyzja, kto zastąpi ministrów z kancelarii premiera - Pawła Grasia (który nadal pełni obowiązki rzecznika rządu), Sławomira Nowaka (szefa gabinetu politycznego Tuska) oraz Rafała Grupińskiego. Wszyscy trzej są posłami i mają wrócić do pracy w Sejmie, by - jak zapowiadał premier - wspomóc nowego szefa klubu PO Grzegorza Schetynę.

Według materiałów CBA, dotychczasowy minister sportu Mirosław Drzewiecki miał - podczas prac nad projektem zmian w ustawie o grach i zakładach wzajemnych - lobbować na rzecz biznesmenów z branży hazardowej (podobnie jak Zbigniew Chlebowski, który z tego powodu stracił stanowisko szefa klubu PO). Nazwisko wicepremiera Grzegorza Schetyny również pojawia się w materiałach CBA; minister zapewnia, że nie ma związku z aferą. Andrzej Czuma ściągnął na siebie krytykę stwierdzeniem, że Drzewiecki i Chlebowski nie są winni i w materiałach CBA nie ma dowodów przeciwko nim.

Rząd zajmie się we wtorek m.in. projektem prawa o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Celem jest przeniesienie do polskiego porządku prawnego dyrektyw unijnych regulujących zagadnienia dotyczące tych organizmów.

Projekt reguluje takie zagadnienia jak: prowadzenie zakładów inżynierii genetycznej, uprawa roślin genetycznie zmodyfikowanych, wykorzystanie organizmów genetycznie zmodyfikowanych w produktach, czy udostępnianie informacji o nich.

Rząd ma ponadto rozpatrzyć projekt nowelizacji ustawy o Radzie Ministrów.

Kolejny przewidziany punkt obrad rządu to projekt ustawy nowelizującej kilka ustaw, m.in. o powszechnym obowiązku obrony RP, o prokuraturze, o zawodach lekarza, Kartę Nauczyciela. W uzasadnieniu do projektu ministerstwo finansów podaje, że jego celem jest "wprowadzenie do systemu prawnego zmian związanych z realizacją wydatków budżetowych w kontekście ustawy budżetowej na rok 2010 rok".

Ministrowie mają przyjąć też uchwałę w sprawie przyznania ministrowi kultury, z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych z przeznaczeniem na dofinansowanie projektu "Audycje radiowe i telewizyjne - misja publiczna" realizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Kolejna uchwała dotyczy przyznania ministrowi gospodarki funduszy, z ogólnej rezerwy budżetowej, na działania związane z rozwojem polskiej energetyki jądrowej.

Ministrowie wysłuchają też informacji o priorytetach polskiej prezydencji w UE w 2011 r. Minister rozwoju regionalnego przedstawi również cotygodniową informację na temat wykorzystania funduszy unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane