Obraz "Dwie mężatki" sprzedany za rekordowe 13,44 mln zł

opublikowano: 01-12-2021, 08:36

Obraz „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego został sprzedany za cenę 13,44 mln zł (cena z opłatą aukcyjną). To najwyższa kwota zapłacona za obraz w Polsce i najdrożej sprzedane dzieło sztuki na naszym rynku.

Rekordzistki:
Rekordzistki:
“Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego sprzedano na aukcji w Desie Unicum za 13,44 mln zł.
Pawel Bobrowski

Do tej pory najdrożej sprzedanym obrazem była praca „M22” Wojciecha Fangora, sprzedana za 7,4 mln zł w grudniu 2020 r., a najdroższym dziełem sztuki – „Tłum III”, składająca się z 50 figur praca Magdaleny Abakanowicz, sprzedana za 13,2 mln zł w październiku tego roku.

Ubiegłoroczny rekord wartości obrazu został na wtorkowej aukcji przebity dwukrotnie - również praca Romana Opałki „Detal 407817 - 434714" z cyklu "1965/1 - ∞” sprzedała się za rekordową cenę 8,64 mln zł (cena z opłatą aukcyjną). Jest to najdrożej sprzedana praca tego artysty na świecie.

Całkowity obrót z aukcji wyniósł blisko 32 mln zł, co oznacza, że była to najlepsza pod względem obrotu aukcja sztuki w historii polskiego rynku.

– Aukcja to pierwsza z trzech grudniowych aukcji sztuki współczesnej, które przygotowaliśmy – jeszcze w tym tygodniu, 2 grudnia, będą miały miejsce także aukcje „Op-art i Abstrakcja Geometryczna” oraz „Pop-art, Popkultura, Postmodernizm”, na której po raz pierwszy pojawi się obiekt NFT”– mówi Juliusz Windorbski, prezes Desy Unicum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane