Obraz Malczewskiego sprzedany za 920 tys. zł

PAP
opublikowano: 13-10-2013, 20:31

Za 920 tys. zł sprzedano na niedzielnej aukcji w Warszawie "Autoportret z kwiatem ostu" Jacka Malczewskiego. Cena wywoławcza wynosiła 450 tys. zł.

Obraz z 1911 r. przedstawia malarza ubranego w purpurę z kwiatem ostu w dłoni. Zza jego pleców wychyla się postać kobieca z wiankiem kwiatów na głowie, być może jest to jedna z greckich muz. Na dalszym planie widać drabinę, przedmiot często przedstawiany na obrazach Malczewskiego.

Aukcję zorganizował Dom Aukcyjny Agra-Art. W katalogu aukcyjnym podano informację, że "Autoportret z kwiatem ostu" przez szereg lat pozostawał w zbiorach prywatnych i nie był szczególnie znany badaczom sztuki Malczewskiego. Wcześniej w 1910 r. Malczewski narysował swój słynny "Autoportret ze śmiercią".

Historię "Autoportretu z kwiatem ostu" odtworzono na podstawie napisów, nalepek wystawowych i zapisów katalogowych umieszczonych na obrazie. W roku namalowania pracę pokazało Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Towarzystwo Zachęty w Warszawie. Z nalepki wystawy warszawskiej wiadomo, że był wówczas własnością kolekcjonera Leona Goldberga. W 1916 r. był już w zbiorach lekarza neurologa, amatora sztuki Samuela Goldflama. Przed II wojną światową trafił do rodziny właścicieli, którzy obraz wystawili na sprzedaż na niedzielnej aukcji.

W opisie obrazu w katalogu aukcyjnym czytamy, że Malczewski na obrazie podjął temat posłannictwa i losu artysty. "Jego dumna, dominująca sylwetka w królewskiej purpurze symbolizować może wiarę w siłę i oddziaływanie sztuki" - napisano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obraz Malczewskiego sprzedany za 920 tys. zł