Obraz Matejki sprzedany za 1 mln. 320 tys. zł. na aukcji w Warszawie

PAP
09-10-2014, 21:27

"Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci" pędzla Jana Matejki został sprzedany podczas czwartkowej aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Polswiss Art. Obraz z 1862 r. został sprzedany za kwotę 1 mln 320 tys. złotych.

Płótno o wymiarach 150 x 111 cm przedstawia synów Romana Włodka - krakowskiego właściciela ziemskiego dóbr Dąbrowica koło Bochni - i Emilii Amalii z Szujskich, starszego Zdzisława i młodszego Bolesława. Chłopcy ujęci zostali en face, w pełnej postaci. Stojąc, trzymają się za ręce, a starszy z braci obejmuje młodszego.

Licytacja obrazu rozpoczęła się od kwoty 1 mln 200 tys. zł. Ostatecznie dzieło trafiło w ręce prywatnego nabywcy za cenę 1 mln 320 tys. zł. Rekordem aukcyjnym w Polsce jest obraz Jacka Malczewskiego "Polski Hektor" z 1913 r., sprzedany w 2013 r. za niemal 3 mln zł.

"Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci" powstał w 1862 r. a więc w tym samym czasie, co jedna z najsłynniejszych prac Matejki "Stańczyk". Malarz miał wówczas 24 lata.

Do 1917 r. portret był własnością Zdzisława Włodka, następnie, w 1938 r., trafił do Krakowa, w ręce prof. Jana Włodka. Później został uznany za zaginiony. Ponownie pojawił się na aukcji w Warszawie w 2008 r., wśród ponad 80 innych dzieł. Następnie trafił w depozyt do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Roman Włodek brał udział w Postaniu Krakowskim 1846 r., był także posłem do Rady Państwa w Wiedniu. Portretowany Zdzisław Włodek (1852-1928) to późniejszy Marszałek Bocheński i właściciel dóbr Dąbrowica; jego brat Bolesław (1856-1936) został przedsiębiorcą krakowskim, właścicielem dóbr Sygneczów koło Wieliczki.

Inną atrakcją czwartkowej aukcji było dzieło Wojciecha Fangora (ur. 1922) pt. "MA84" z 1974 r. Barwne kompozycje malarza, powstałe w latach 60. i 70. biją rekordy podczas aukcji sztuki współczesnej. Obraz licytowany od 250 tys. zł. osiągnął cenę 440 tys. zł.

Wśród licytowanych obiektów znalazły się także dzieła autorstwa m.in. Jana Lebensteina, Wojciecha Kossaka, Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Leona Tarasiewicza, Zygmunta Menkesa, Szymona Mondzaina i Henryka Haydena.

Jan Matejko (1838 – 1893) był malarzem, twórcą obrazów historycznych i batalistycznych. Był absolwentem, a po latach także dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczył w pracach komisji konserwatorskich podczas odnawiana krakowskich zabytków m.in. Sukiennic, Kościoła Mariackiego i Zamku Królewskiego na Wawelu.

Do jego najsłynniejszych prac należą: „Stańczyk”, „Rejtan – Upadek Polski”, „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd Pruski”, „Jan Sobieski pod Wiedniem”. Artysta został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

© ℗

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Obraz Matejki sprzedany za 1 mln. 320 tys. zł. na aukcji w Warszawie