Czytasz dzięki

Obraz zbawiciel świata kupił saudyjski książę

DI, PAP
opublikowano: 07-12-2017, 22:00

Książę nie był dotychczas znany z kolekcjonowania dzieł sztuki

Obraz Leonarda da Vinci „Zbawiciel świata”, który na listopadowej aukcji domu Christie’s osiągnął rekordową cenę 450,3 mln USD, został kupiony przez saudyjskiego księcia Badera ibn Abdullaha ibn Mohammeda ibn Farhan as-Sauda — poinformował „New York Times”. Książę nie był dotychczas znany z kolekcjonowania dzieł sztuki, niewiele też wiadomo o źródłach jego majątku. Na pewno jest przyjacielem i współpracownikiem księcia Mohammeda ibn Salmana, 32-letniego następcy tronu Arabii Saudyjskiej.

Nowojorski dziennik łączy rekordową cenę zakupu obrazu z intrygami pałacowymi w Arabii Saudyjskiej. Książę Bader dokonał zakupu „zdecydowanie nieislamskiego” portretu Chrystusa w czasie, gdy w monarchii trwa walka z korupcją wśród członków elity, w tym niektórych członków rodziny królewskiej.

„Zbawiciel świata” (łac. Salvator Mundi), który powstał około 500 lat temu, jest obecnie najdroższym w historii dziełem sztuki sprzedanym na aukcji publicznej. Obraz przedstawiający Jezusa trzymającego w lewej ręce kryształową kulę — symbol świata, z prawą dłonią uniesioną do błogosławieństwa, trafi do nowego muzeum Luwr w Abu Zabi — poinformowała placówka na Twitterze.

Luwr z siedzibą na sztucznej wyspie Saadiyat w Abu Zabi zaprojektował Francuz Jean Nouvel, laureat prestiżowej nagrody Pritzkera, znany z projektów na pograniczu kultur. Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały 30-letnią umowę z paryskim muzeum Luwr, opiewającą na 1,3 mld USD. Dzięki niej mogą używać szyldu Luwr, a także wypożyczać dzieła z francuskiego muzeum.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu