Obrona stalowego rynku

Barbara Warpechowska
opublikowano: 28-07-2016, 22:00

Produkcja stali spadła na świecie o prawie 2 proc. W UE problemem jest też ochrona rynku przed wyrobami z Chin

Światowa produkcja stali surowej w pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. wyniosła 794,8 mln ton, a więc spadła o 1,9 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku — wynika z informacji World Steel Association (Worldsteel), która gromadzi dane od 150 firm (w tym od dziewięciu z 10 największych spółek), obejmujące około 85 proc. światowej produkcji. Spadek zanotowano w Ameryce Południowej (o 13,8 proc.), Ameryce Północnej (o 0,6 proc.), na Bliskim Wschodzie (o 3,2 proc,) w Azji (o 1 proc.) i w Unii Europejskiej (o 6,1 proc.).

Liderem Chiny

W ciągu ostatniej dekady zdolności produkcyjne hut na świecie wzrosły z 1,24 mld do 2,17 mld ton, a produkcja stali z 1,06 mld do 1,62 mld ton. Wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych stali surowej w czerwcu 2016 r. wyniósł 71,8 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem był o 0,3 pkt. proc. wyższy. Dane Worldsteel potwierdzają, jak ogromne są niewykorzystane moce — to aż 720 mln ton na całym świecie.

Około 46 proc. produkcji stali przypada na Państwo Środka. Ale z 1,11 mld ton zdolności produkcyjnych wykorzystuje ono tylko 804 mln ton. Władze planują zlikwidowanie w tym roku 45 mln ton mocy produkcyjnych. — Zużycie stali w Chinach rosło do 2013 r. Szacujemy, że w ubiegłym roku potrzeby było niższe o 100 mln ton i wyniosły 665 mln ton — mówił Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. — Dlatego spodziewamy się, że Państwo Środka nadal będzie premiowało eksporterów, bo produkcja nie spada tak, jak popyt wewnętrzny, co powoduje spore nadwyżki na rynku. W ubiegłym roku chiński eksport przekroczył 112 mln ton, co przyniosło znaczne obniżki cen na całym świecie i sprowokowało wiele krajów do wprowadzania ceł antydumpingowych — dodał Stefan Dzienniak.

Rynkowa gospodarka?

W Unii Europejskiej produkcja w ubiegłym roku spadła o 1,8 proc. — do 166,2 mln ton. W pierwszym półroczu 2016 spadek wyniósł już 6,1 proc. Zdolności produkcyjne UE to 230 mln ton i branża obawia się dalszych kłopotów, ponieważ Chiny aspirują do uzyskania statusu gospodarki rynkowej (MES — Market Economy Status),

co ograniczyłoby możliwości ochrony unijnego rynku. 11 grudnia tego roku minie 15 lat od akcesji Chin do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Chińczycy uważają, że po tym czasie ich kraj powinien otrzymać MES automatycznie. Mimo że nie spełnia kryteriów gospodarki rynkowej wprowadzonych przez Komisję Europejską. Większość stosowanych przez UE ceł dotyczy właśnie wyrobów z Chin. Nie pokrywają jednak skali dumpingu, a stosowane procedury powodują, że wprowadza się je bardzo późno. Samo przygotowanie wniosku antydumpingowego może zająć nawet rok. Przez ten czas straty przedsiębiorstw są już niezwykle duże. Stefan Dzienniak informował, że w przypadku wyrobów stalowych na 87 wszczętych w 2015 r. na świecie postępowań antydumpingowych 43 dotyczyły Chin. W UE z 34 toczących się postępowań przeciwko Chinom wymierzone są 22. Obowiązuje w niej także aż 59 różnych środków antysubsydyjnych i antydumpingowych związanych z importem wyrobów z Chin. Protesty pracodawców i pracowników sektora stalowego w Brukseli, rezolucja Parlamentu Europejskiego wzywająca do nieuznania Chin za gospodarkę rynkową, burzliwy przebieg komitetu stalowego OECD pokazują, jak duży jest w UE strach przed chińską produkcją. Tylko czy to wszystko wystarczy, by ochronić unijny rynek?

Uczciwy handel

20 lipca 2016 r. kolegium komisarzy UE ustaliło, że decyzja w sprawie Chin zapadnie pod koniec roku, kiedy powinny być gotowe mechanizmy usprawniające postępowania antydumpingowe.

— Handel musi się odbywać na uczciwych zasadach. Nadwyżka zdolności produkcyjnych, zwłaszcza w sektorze stalowym, świadczy o tym, że potrzebujemy skutecznych instrumentów ochrony handlu, aby utrzymać uczciwe zasady i reagować na zakłócenia rynku w przyszłości. Musimy dostosować się do nowych realiów gospodarczych i udoskonalić narzędzia, jakimi dysponujemy — mówiła Cecilia Malmström, komisarz ds. handlu. Dlatego Komisja wezwała państwa członkowskie do szybkiego przyjęcia wniosku z 2013 r. dotyczącego modernizacji unijnych instrumentów ochrony handlu. Przyspieszyłoby to procedury antydumpingowe i antysubsydyjne oraz umożliwiło Komisji nakładanie wyższych ceł w niektórych okolicznościach.

Po unijno-chińskim szczycie, który odbył się w Pekinie 19 lipca, i pod naciskiem przewodniczącego KE Jeana-Claude’a Junckera utworzono platformę, która ma umożliwić monitorowanie nadprodukcji stali. Natomiast produkujące stal państwa z G20 będą uczestniczyły we wrześniowym posiedzeniu Komitetu ds. Stali OECD, aby omówić możliwości utworzenia światowego forum, które umożliwiłoby dialog i wymianę informacji o zmianach światowych mocy produkcyjnych oraz sposobów wsparcia stosowanych przez rządy.

180 mln ton Tyle stali wyprodukowano na świecie w 1950 r.…

1,623 mld ton …a tyle w 2015 r.

803,8 mln ton Taka była produkcja stali w Chinach w 2015 r. …

794,8 mln ton …a taka na świecie w pierwszym półroczu 2016.

720 mln ton Taka jest światowa nadwyżka mocy produkcyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu